Choustník na Táborsku: Přírodní rezervaci, hrad a zámek zvládnete navštívit během jednoho dne

Asi ve vzdálenosti 20 kilometrů od města Tábor se nachází malá víska Choustník s dvěma historickými pamětihodnostmi – zámkem a zříceninou hradu. Koho by nebavil pohled na rozpadávající se zdivo a památku dávných časů, ten by se mohl pokochat alespoň na velké balvany, skalky a les pralesního charakteru v blízké přírodní rezervaci na stejnojmenném kopci. Jak se tam dostanete?

Na zámek Choustník je smutný pohled

Jihočeská obec Choustník je nevelkou vískou s téměř pětistovkou obyvatel. Její historie sahá do konce 13. století a je spojená s původním sídlem zdejšího panství – s hradem Choustníkem, který je výchozím místem k návštěvě přírodní rezervace. Ke zřícenině hradu se dostanete po zelené turistické stezce. Vzdálenost mezi zámkem Choustník a hradem je asi kilometr a půl pěší chůze, což zabere asi dvacet minut vašeho času. Než vyrazíte na cestu k hradu, můžete si prohlédnout zámeckou budovu, pocházející ze 17. století, jež byla postavena v raně barokním slohu.

Hrad Choustník, věž. Foto: YouTube, Obec Choustník

Současná podoba zámku pochází z poloviny 19. století. Bohužel dovnitř se nedostanete. Když přestal zámek sloužit svému účelu jako panské sídlo, byl využíván různě – dokonce i jako škola nebo domov důchodců. Dnes je opuštěný a bez využití. A tak směle se vydejte alespoň na zříceninu hradu Choustník. Zelená stezka je vám k dispozici.

 

Na hradě Choustníku

Zřícenina hradu Choustník stojí na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 660 metrů. Založený byl už v roce 1292 panem Benešem z Choustníka, později se dostal do majetku rodu Rožmberků, pro které se stal opěrným bodem hranice jejich panství. Během husitských válek nebyl nikdy dobyt a obývaný byl až do konce 16. století. V roce 1614 se už o něm píše jako pustém hradě.

V současné době je částečně zrekonstruován a zpřístupněný veřejnosti. Hlavní návštěvnická sezóna začíná v červnu a končí posledního srpna, kdy je hrad otevřený každý den v týdnu, a to od 9 do 17 hodin. V květnu, září a říjnu je otevřený pouze o víkendech a ve svátky. Na hradě je možné si zakoupit upomínkové předměty i občerstvení. Po dohodě s obecním úřadem tu lze uzavřít i sňatek.

Zdroj info: Obec Choustník

Náhledové foto: YouTube, Obec Choustník

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.