Spojené arabské emiráty – perla Arábie

Dubaj

Spojené arabské emiráty patří mezi nejbohatší státy na planetě v přepočtu na jednoho obyvatele a staly se symbolem přepychového bohatství čerpaného z tekutého černého zlata – ropy. Díky nezměrným nalezištím nerostných surovin si arabští šejci mohou dovolit řadu pro nás často nepředstavitelných extravagancí. Cestovní kanceláře nabízejí do těchto destinací zajímavé zájezdy.

Burdž Chalífa – nejvyšší budova světa

Zájezdy do Spojených arabských emirátů vám nabídnou mnoho zajímavostí. Jedno z nejznámějších atrakcí představuje nejvyšší mrakodrap na světě. Nachází se v Dubaji a byl postaven v roce 2010. Budova měří neuvěřitelných 828 m a pyšní se hned několika světovými rekordy. Kromě prvenství ve výšce má Burdž Chalífa také ještě největší výtahové šachty s rychlostí výtahů 10 m/s, má nejvýše položenou vyhlídkovou terasu, největší počet pater anebo nejvýše umístěný bazén. Při pohledu na panorama Dubaje je Burdž Chalífa téměř dvakrát vyšší než všechny ostatní mrakodrapy ve městě.

Burdž Chalífa

Burdž Chalífa: Foto Pixabay

Palmové ostrovy – město na vodě

V Dubaji naleznete také další světovou raritu. Uměle vytvořené ostrovy na mořské hladině, které svým tvarem při pohledu z výšky připomínají listy palmy. To jsou palmové ostrovy. Nachází se na nich jak luxusní rezidenční vily, tak i sídla obchodních společností nebo stovky kilometrů pláží. Kromě těchto palmových ostrovů chystá Dubaj ještě výstavbu souostroví The World, což v překladu znamená svět. Bude to komplex uměle vytvořených ostrovů, které budou z leteckého podledu vypadat jako mapa světa.

Mešita šejka Zayeda

Mezi další zajímavosti ve Spojených arabských emirátech patří mešita šejka Zayeda. Je to jedna z nejproslulejších mešit arabského světa. Je pojmenována podle šejka Zayeda, který v ní má své mauzoleum. Vybudovat tuto stavbu připomínající arabské pohádky Tisíce a jedné noci stálo v přepočtu třináct miliard korun, a i tato monumentální stavba se může pyšnit několika světovými rekordy. Kromě toho, že to je největší náboženská stavba v Emirátech, je vybavena ještě největším kobercem na světě a také největším světlem, které má váhu 12 tun.

Mešita Zayeda

Mešita šejka Zayeda: Foto Pixabay

Dubaj: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.