Kámen delfínů najdete jen v Dominikánské republice. Musíte však vědět, kam zamířit

Můžete ho znát i pod názvem larimar a jen na jednom místě světa dokázala historie geologie vytvořit tak specifické podmínky, aby mohl vůbec vzniknout. Když budete mít štěstí, možná ho najdete.

Musíme se ovšem vypravit do Dominikánské republiky ve Velkých Antilách (jde samozřejmě o Karibik) a poptat se na kámen delfínů alias dolphin stone. A pak už zbývá mít jen trochu toho štěstí.

Zeleno-modrý larimar najdete jen ve vesnici Baoruco

Chcete si z Dominikánské republiky přinést opravdu jedinečný suvenýr? Pak se nespoléhejte na stánky obchodníků a vydejte se pro svůj kámen delfínů osobně. Místní vás ochotně nasměrují do vesnice Baoruco. Tady se musíte vydat na štěrkovou pláž a hledat a hledat. Larimar má charakteristické zeleno-modré zbarvení, takže ho zaručeně nepřehlédnete.

Ne, vůbec není jednoduché ho nalézt, ale pokud se vám to přece jen podaří, bude váš. Nikdo vám nebude bránit v jeho odvozu, takže získáte skutečně unikátní suvenýr.

Co je to vlastně ten larimar

Jde o odrůdu pektolitu, o němž Wikipedie říká toto“ nehojný trojklonný nerost 8. třídy, kyselý křemičitan vápenato-sodný, chemický vzorec NaCa2H(Si3O9).“ Pektolit je k nalezení u nás, ovšem jeho odrůda larimar alias kámen delfínů na vás čeká právě jen v Karibiku.

Své modré barvy dosahuje díky přítomnosti mědi, a i když je znám už velmi dlouho, ve šperkařství se využívaná teprve od 70. let 20. století. Nemusíte se tedy spoléhat jen na své štěstí, klidně investujte do šperků z polodrahokamů. Budete mít jistotu, že nic takového ve vašem okolí určitě nikdo nemá.

Zdroje: https://www.youtube.com/watch?v=EaAHJsGMcoM, https://www.ikaribik.cz/top-zajimavosti-v-dominikanske-republice-kvuli-kterym-musite-tento-tropicky-raj-navstivit/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Pektolit

Náhledové foto: https://www.youtube.com/watch?v=EaAHJsGMcoM

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.