viking-muz

Co dělal Viking v přemyslovské hrobce? Vědci tuhle záhadu konečně vyřešili

Šlo o jeden z nejzáhadnějších nálezů na našem území a nikdo dlouho nevěděl, co si o něm má myslet. Aby také ne. Čekali byste v přemyslovské hrobce z 9. století bojovníka s mečem, jehož výbava či robustnost kostry zcela jasně ukazovaly někam k dalekému severu?

A přitom se právě přesně tohle našlo. A světlo nakonec do všeho musely vnést až testy DNA. Ovšem pokud znáte dobře českou historii, pak pro vás vlastně nepůjde o tak horkou novinku.

Už kněžna Drahomíra…

Pamatujete si na dva bojovníky ve službách matky Boleslava I. (a pravděpodobně i sv. Václava), Drahomíry ze Stodor? Ano, máme na mysli právě ty dva výtečníky, kteří zavraždili sv. Ludmilu. Podle Kristiánovy legendy měli velmi zvláštní jména – Gomon a Tuna. A jejich původ není těžké vysledovat právě až k severským národům. Podle nových poznatků to však vypadá, že Vikingové sloužili českým pánům mnohem častěji, než se původně myslelo.

Foto: Pixabay

Pomohly až testy DNA

Ale zpět k nálezu „bojovníka s mečem.“ Přálo mu štěstí a „zapadl“ do velmi rozsáhlého průzkumu, zahrnujícího desítky koster, jež byly nalezeny v Praze a ve středních a východních Čechách. Něco takového nemá ve světě obdoby. A co analýza zjišťovala?

Podle dvou zubů, jež byly poslány na rozbor, je zcela jasné, že tento muž přišel ze severu. To, že se jedná o Vikinga, je podle vědců téměř jisté. Nyní se ještě čeká na podrobný rozbor jeho DNA, jenž si na svá bedra vzali vědci v Jeně (Německo).

Takže až se budete příště dívat na zaručeně autentický film z doby Přemyslovců, zamyslete se nad tím, jestli v jeho záběrech přece jen něco nechybí. Podle všeho to totiž vypadá, že se Vikingů v pozici žoldnéřů pohybovalo na našem území více, než jsme si doposud mysleli.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.extrastory.cz/mezi-premyslovce-pohrbili-vikinga-prokazaly-to-vedecke-analyzy, https://cs.wikipedia.org/wiki/Drahom%C3%ADra_ze_Stodor

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

2 komentáře

 1. Jakub Klíma Odpovědět

  Na tom není až tak nic zvláštního. V té době byla severní Evropa rozdrobená do řady nepřátelských mocenských center, které spolu téměř neustále válčily, což produkovalo velké množství mužů, kteří se nevěnovali produkci, ale válčení. Řada jich pak hledala obživu po celé Evropě a v přilehlých oblastech. Různí panovníci tak získávali kvalitní válečníky, kteří se navíc ocitli v cizím prostředí, kde neměli žádné rodové a příbuzenské vazby a tím pádem záviseli plně na osobě „zaměstnavatele“. Postupně se s novým prostředím sžili a v další generaci už nikdo nepoznal rozdíl.

 2. Vojta Odpovědět

  Řada Vikingů měla hnědé vlasy a pestré předky
  Podle nového výzkumu jsou však zásadní detaily této přitažlivé legendy chybné. Rozsáhlá genetická analýza více než 400 vikingských koster roztroušených po celé Evropě ukázala, že řada Vikingů neměla skandinávský původ a mnozí byli tmavovlasí, nikoli blond.
  „Výsledky výzkumu mění naše vnímání, kým Vikingové ve skutečnosti byli. Byli to spíš žoldáci a dobrodruzi odevšad. Historické knihy bude třeba aktualizovat,“ říká evoluční genetik Eske Willerslev, působící na univerzitách v Cambridge a v Copenhagenu.
  V nové studii, jež představuje dosud největší genetickou analýzu Vikingů, vedl Willerslev tým desítek vědců, kteří zkoumali zbytky 442 vikingských koster získaných z archeologických nalezišť ve Skandinávii, Velké Británii, v Irsku, na Islandu, v Grónsku, v Rusku a jinde. Většina ostatků pocházela z doby zhruba 793 až 1066 našeho letopočtu, tedy z období největší slávy Vikingů.
  „Dánští Vikingové se vydali do Anglie, švédští Vikingové do Pobaltí a norští do Irska, na Island a do Grónska,“ popsal námořní výpravy Vikingů jeden z autorů publikované studie, Ashot Margaryan z Kodaňské univerzity
  „Mezi sebou se však Vikingové těchto tří ‚národů‘ geneticky mísili jen velmi zřídka. Možná žili ve vzájemném nepřátelství, nebo existuje jiné vysvětlení. Prostě nevíme,“ dodal.
  Výsledky analýzy ale ukazují také to, že být Vikingem během vikingské éry znamenalo spíš pojem a určitou kulturu, než nějaké specifické genetické dědictví.
  Vikingové s velkým podílem Slovanské DNA se nazývali Varjagové a působili na východním pobřeží Venedského ( Baltického ) moře a v Rusku a Bělorusku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *