Co navštívit v říjnu na Ústecku: Tvrz v Habrovicích, výlov Habrovického rybníka, skanzen v Zubrnicích

Když se vyvede počasí, tak i podzim patří mezi hezká roční období. Je to dáno do různých barev zbarvenou přírodou, v nichž převládá žlutá, okrová, červená. Svěží zeleň pomalu mizí s tím, jak listí padá ze stromů. Podzim působí nostalgicky, na někoho možná melancholicky až depresivně, když jsou venku mlhy. V každém případě, pokud svítí slunce, tak procházka podzimní přírodou má v sobě příjemnou poetiku. K podzimu patří také tradiční výlovy rybníků. Nenechte si ujít jednu takovou akci, která se bude konat v Habrovicích u Ústí nad Labem.

Habrovická tvrz ze 16. století

Do Habrovic se dostanete autobusovou linkou č. 15 z Ústí nad Labem, od kterého je tato obec vzdálena necelých šest kilometrů. Habrovice vznikly, tak jako řada dalších českých vsí, asi na přelomu 12. a 13. století. V 16. století se stala majetkem saského rodu Kelblů z Geisingu. Po roce 1561 si zde vybudoval rodinné sídlo, které lze charakterizovat jako něco mezi tvrzí a panským domem. Tato budova z lomového kamene v Habrovicích stojí dodnes. Od 70. let minulého století prochází habrovická tvrz rekonstrukcí. Nyní je v soukromých rukách.

Habrovický rybník neboli Habrák

Na toku Bílého potoka leží Habrovický rybník, jehož plocha je přes 11 hektarů. Na Ústecku je největším rybníkem. Dříve sloužil jako koupaliště, dnes už tomuto účelu neslouží. Každým rokem třetí víkend v říjnu probíhá jeho výlov. Letos tato akce vychází na sobotu 22. října 2022. Pokud jste nikdy lovení ryb ve velkém nezažili, tak se sem můžete vypravit, a to v čase od 8 do 14 hodin. Místní rybáři připravili pohoštění v podobě uzených ryb, teplých nápojů a dalších dobrot. K zakoupení tu budou amuři a kapři. Automobil raději ale nechte doma a svezte se MHD, protože míst k parkování je u rybníka velmi málo.

Skanzen v Zubrnicích. Foto autor: Draceane; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zubrnice,_2020_(05).jpg

Muzeum v přírodě Zubrnice

Asi třicet minut jízdy autem od Habrovic leží obec Zubrnice, ve které se nachází jediné muzeum v přírodě na severu Čech. Přibližuje bydlení, kulturu a život původních obyvatel v bývalých Sudech. V Domě z Loubí tu aktuálně až do 30. října 2022 probíhá výstava grafika Martina Raudenského a v Rychtě z Loubí se seznámíte se současnou i historickou drátenickou tvorbou. Pro návštěvníky skanzenu je k dispozici k vidění Historická vesnice, která je v říjnu otevřena o víkendech v čase od 10 do 16 hodin.

Zdroj: https://www.facebook.com/events/1156019461932053; https://www.nmvp.cz/zubrnice; https://www.hrady.cz/tvrz-habrovice-usti-nad-labem-habrovice

Tvrz v Habrovicích. Náhledové foto autor: SchiDD; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:UL-Habrovice1.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.