Poklad našich lesů: Jak poznat kotrč a co z něj připravit

Kotrč kadeřavý (Sparassis crispa) je výborná jedlá houba chorošovitého typu. Má příjemnou oříškovou až kořeněnou chuť. Její čištění je sice díky větvení velmi pracné, ale pokrm z něj stojí za to.

Kotrč parazituje na kořenech borovic, převážně ho proto najdeme ve starších borových nebo smíšených lesích, od konce června do listopadu.

Jak poznat kotrč v našich lesích

Houba vyrůstá z hluboko zakořeněného systému, bývá kulatého nebo oválného tvaru o průměru až 30 cm a hmotnost je tak okolo jednoho kilogramu. Samozřejmě, najít lze i větší jedince. Vzhledem z dálky připomíná květák, zblízka spíše mozek. Je světle krémový až okrový, starší plodnice mívají hnědý okraj. Skládá se ze spousty malých větviček, které rostou ze silné nohy a hned u země se větví a větví. Mladé větvičky jsou křehké, dole u země spíše tužší. K jídlu jsou nejlepší mladé plodnice.

Foto: voir ci-dessous / Creative Commons / CC-BY-SA

Lze si kotrč s něčím splést

Záměna v tomto případě příliš nehrozí, u nás rostou ještě dva podobné druhy, které jsou ale vzácné a sbírat by se neměly. Je to kotrč Němcův, který roste na kořenech jedlí a pak kotrč štěrbákový, ten najdeme na kmenech buků a dubů. Oba vzácné druhy mají plodnice méně kadeřavé, spíše jen zvlněné. Všechny jsou ale jedlé.

Záměna je možná i s korálovcem bukovým (Hericium coralloides). Ten je také jedlý, ovšem chuťově mnohem horší, a navíc chráněný. Sbírat by se tedy neměl.

Co z kotrče připravit

Skvělý je z této houby například guláš nebo falešná dršťková z kotrče. Trocha té námahy při čištění za výsledný chuťový zážitek rozhodně stojí.

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/recept/14522-drstkova-polevka-z-kotrce/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kotr%C4%8D_kade%C5%99av%C3%BD,, https://www.vitalia.cz/clanky/kotrc-kaderavy-jak-ho-najit-a-pripravit/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/kotrc-kaderavy-30001007.html, https://zena-in.cz/clanek/kotrc-je-mercedes-mezi-houbami-kde-ho-najit-a-jak-z-nej-uvarit-gulas

Náhledové foto: James Lindsey / Creative Commons / CC-BY-SA

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.