Co si vzít na poznávací zájezd

Cestovní vybavení

Každý rok se miliony lidí upínají k dovolené. Letní nebo zimní, odpočinkové nebo poznávací. Právě poslední zmiňovaná má ale svá specifika a seznam věcí se od standardu v mnohém odlišuje. 

Poznávací zájezd, seznamte se! 

Poslední roky přibývá turistů, kteří se vydají do světa na vlastní pěst, najdou si ubytování na míru, hledají nejdostupnější trasu i cenová zvýhodnění. Je to pro ně zábava, dobrodružství a životní styl. Stále je tu ale mnohem početnější skupina těch, pro které je cestovní agenturacestovní agentura zárukou kvality, jistoty a prvotřídních služeb. 

Poznávací zájezd je především o aktivním trávení dovolené. Pochůzky, prohlídky, skupinové akce, jasně daný harmonogram ohledně místa i času, nutnost brát ohled na kolektiv, podrobný výklad. Pro někoho noční můra, kdy se mu ani jednou v roce nedostane zaslouženého odpočinku, někdo ho popohání a organizuje mu den. Pro druhého nejlepší možná volba, kdy se člověk nemusí snažit, prodírat davy a bát se, jestli vše vyjde podle plánu. Spojení jedinečného servisu a poznání je pro spoustu lidí velkým lákadlem. 

Výběr kufru nepodceňujte 

Balíte a kupíte jednu věc za druhou. A na samém konci to naskládáte do kufru, zapnete a je hotovo. Omyl. Skořepinové zavazadlo na kolečkách se hodí spíš na all inclusive zájezd, kde jsou přejezdy minimální, cestičky rovné a bez výmolů a s vynesením vám pomůže hotelový personál. Na poznávací dovolené, kde jste po většinu času v terénu, několikrát za dva týdny se kompletně sbalíte a přesunete se o několik stovek kilometrů dál, abyste poznali odlišný kout navštívené země, nemá pojízdný kufr velké uplatnění. Zbytečně byste se trápili. S krosnou se v takovém případě cestuje mnohem snáz. Pokud je ale zájezd někde na půli cesty mezi zmiňovanými “extrémy”, volte tak, aby pro vás kufr nebyl přítěží. Zkuste se informovat v cestovní kanceláři. 

Na slunci není bezpečno 

Není třeba se slunečním paprskům vyhýbat. Jsou zdravé a dodávají tělu prospěšný vitamín D. Nic se ale nemá přehánět. Opalovací krémOpalovací krém není povinnou výbavou jen pro plážové povaleče, kteří se chodí každou hodinku smočit do moře a po zbytek času se grilují na lehátku. Spálená kůže a podráždění hrozí i při běžné procházce městem. V tu dobu má člověk tendence zapomínat na prevenci a ochranu a na opalovací krém si ani nevzpomene. Mezi domy se totiž střídá sluníčko a stín, nikde nepostáváte a záměrně se nevystavujete paprskům. To je sice pravda, ale slunce vás krutě potrestá. V létě (ideálně ale celoročně) se bez dostatečné ochrany nevyplácí chodit ven. 

Opalovací krémOpalovací krém: Foto Pixabay

Kvalitní obutí 

Během poznávací dovolené navštívíte mnoho míst a nachodíte desítky kilometrů. To se pochopitelně nedá absolvovat v žabkách nebo plátěných teniskách. Můžete to zkusit, ale pravděpodobně se brzy dostaví bolesti plosek i zad a nohy pokryjí puchýře. Sázkou na jistotu jsou sportovní boty Nikesportovní boty Nike. Jsou cenově dostupné a především zajišťují noze skvělou podporu při každém kroku. Stačí si vybrat některý z mnoha modelů. Značka má v nabídce extravagantní i elegantní kousky, na tkaničky i suchý zip, ploché i robustní, barevné a v neutrálních odstínech. 

Balení jako složitý proces 

Sbalit si to nejnutnější na odpočinkovou dovolenou – to umí všichni. S poznávacím zájezdem je to těžší. Prim hraje praktičnost, protože by bylo značně nekomfortní vláčet za sebou kufr naditý k prasknutí. Na druhou stranu nesmíte opomenout dostatek oblečení (od sportovního, které využijete na výlety a turistiku, po volnočasové pro chvíle klidu nebo návštěvu restaurace), kvalitní boty, ochranné pomůcky od opalovacího přípravku po náplast na odřeniny, mapy, aplikace, doklady, víza a chytře rozložené peníze do všech kapes a skrýší. 

Zdroje info: 5nej.cz, prozeny.cz

Cestovní vybavení: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.