Mšenské pokličky v Kokořínském údolí: Zajímavé skalní útvary na Mělnicku vytvořila sama příroda

Hezké jarní počasí láká k výletům do přírody. Naštěstí je u nás celá řada zajímavých míst, kam je možné vyrazit na jednodenní výlet. Stačí sbalit batoh s občerstvením a příjemně se naladit. Je-li vaše nálada na bodu mrazu, tak pobyt v přírodě vám ji určitě zlepší. Už jste někdy byli se podívat na Mšenské pokličky?

Kokořínský důl se skalními útvary

V minulosti se Kokořínsku říkalo Polomené hory i Dubské Švýcarsko. O roku 1976 je chráněnou krajinnou oblastí, která byla v roce 2014 rozšířena o Máchův kraj. Už to, že sem pravidelně chodil náš největší básník z období romantismu Karel Hynek Mácha, dává tušit, že se jedná o zajímavý kousek přírody. Člověku pak k obyčejnému štěstí stačí se jen dívat okolo sebe a kochat se tím, co vytvořila matka Příroda. Chráněná oblast patří k nejkrásnějším oblastem Mělnicka i celé České republiky. Má kaňonovitý charakter a jsou pro ni typické pískovcové útvary v nejrůznějších tvarech.

Jádrem CHKO Kokořínsko – Máchův kraj je přírodní rezervace Kokořínský důl v okrese Mělník. V katastru obce Mšeno pak leží skalní útvar zvaný Mšenské pokličky. Najdete je mezi osadou Vojtěchov a samotou Hlučov.

Mšenské pokličky. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: EIPadavan/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:M%C5%A1ensk%C3%A9_pokli%C4%8Dky,_Koko%C5%99%C3%ADnsk%C3%BD_D%C5%AFl_(2888167005).jpg

Mšenské pokličky

Pokud se budete chtít na Mšenské pokličky podívat, tak zajeďte autem do obce Jestřebice. Zde ho zaparkujete a pěšky po modré trase se vydáte směrem k Mšenským pokličkám. Bude před vámi asi hodina chůze, protože od obce Jestřebice jsou vzdálené 2,3 kilometru. Ještě kratší cesta by vás čekala  v případě, pokud byste automobil zanechali na lesním parkovišti Pokličky u rozcestí, kde je zároveň i turistický přístřešek. Nedaleko něho se nachází i autobusová zastávka Kokořín-Hlučov. Odtud je to ke skalním útvarům asi 250 metrů. Přístupné jsou i z hradu Kokořín, který je vzdálený asi 2,9 kilometru.

Mšenské pokličky jsou z hrubozrnného pískovce a svým vzhledem připomínají houby. Nejmohutnější skála dosahuje výšky 12 metrů a její „klobouk“, tedy vrchní deska, má šířku 6 × 5 metrů, což už je slušně velká plocha. Tloušťka pokliček dosahuje až 1,5 metru.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C5%A1ensk%C3%A9_pokli%C4%8Dky, mapy.cz

Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Šjů/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:M%C5%A1ensk%C3%A9_pokli%C4%8Dky,_z_vyhl%C3%ADdky_(01).jpg

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.