Co si zabalit na výlet do hor

turistika

Chystáte se na výlet do hor, ale nemáte tušení, co vše zabalit sebou? Jestli nechcete zapomenout důležité věci a místo nich vzít zbytečnosti, které nebudete potřebovat, dobře si vše promyslete a naplánujte. Turistika v horách je stále populárnější a přibývá mnoho dostupných cílů i pro méně zkušené turisty.

I na nenáročné túry se však vyplatí mít kvalitní výbavu a nebýt ničím překvapeni. Některé části vybavení jsou potřeba vždy, některé je vhodné vzít sebou v zimě, jiné věci zas uplatníte pouze v létě. Záleží samozřejmě i na délce pobytu na horách a na tom, zda s vámi budou putovat i děti.

Na co se v každém případě vyplatí myslet

Jaké základní zásady pro balení na výlety do hor platí vždy? Mějte na paměti, že veškeré věci ponesete na zádech. Proto se snažte omezit počet věcí. I když budete mít zajištěné ubytování a výchozí bod, volte jako praktické zavazadlo batohy, ne kufry. Oblečení volte tak, aby bylo praktické, s univerzálním použitím, lehké a nemačkavé a aby se vám příjemně nosilo. Sportovní oblečeníSportovní oblečení nabízí funkční materiály, které hřejí, když je potřeba, a nezadržují pot. Oblečení balte podle toho, kdy a kde ho budete využívat a volbu přizpůsobujte také předpovědím meteorologů. Z kosmetických potřeb vyberte jen to nejnutnější pro zubní hygienu a základní mytí.

Letní horská turistika s lehčím batůžkem

I když očekáváte sluníčko a krásné počasí, zabalte vše, co byste mohli potřebovat a aby váš batoh přesto nebyl příliš těžký. Na jednodenní výlety nemusíte nosit velký batoh, který plánujete na delší túry. Stačí takový, do kterého umístíte svačinu a pití, jednu náhradní vrstvu oblečení a drobnosti, které považujte za nutné či užitečné. Nezbytná je i větrovka do deště a také pláštěnka, ideálně i na batoh.

Před horským sluníčkem vás ochrání čepice nebo klobouk, sluneční brýle a opalovací krém. Nezapomeňte na elektroniku, fotoaparát, telefon, powerbanku a čelovku, která se bude hodit při zdržení do večerních hodin. Na pití pořiďte kvalitní láhev, do které můžete doplňovat vodu i z přírodních zdrojů. Budete tak moci bez problémů dodržovat pitný režim a nebude vám hrozit dehydratacedehydratace.

Do hor jedině ve vhodné obuvi

Podvrtnutý kotník nebo pouhé puchýře na nohou dokážou dokonale zkazit celý výlet. Proto je nutné mít kvalitní turistickou obuv. Tou rozhodně nejsou tenisky nebo sandály, vhodné jsou boty pro trail, trekové botytrekové boty nebo pohorky, které oceníte v náročnějším terénu. Ty doplňte pohodlnými ponožkamipohodlnými ponožkami, které se nebudou shrnovat. Nejste-li příliš zvyklí chodit, možná oceníte trekové hole, které usnadní chůzi a posílí stabilitu těla v terénu.

V zimě musí být výbava náročnější

Abyste mohli v pohodě ocenit zasněžené horské scenérie, nezapomeňte na patřičnou zimní výbavu. Základem jsou kvalitní teplé a pohodlné boty, které nepromoknou. Oblečení musí umožňovat přidávat anebo odebírat vrstvy podle potřeby. Teplé rukavice a čepice by měly být samozřejmostí. I zde se uplatní funkční oblečení a termoprádlo. Vaše pleť ocení ochranu krémem proti slunci, vaše tělo zas pořádnou svačinu a teplé nápoje z termosky. A pokud sebou berete děti, musí mít teplé oblečení a kvalitní obuv stejně jako vy a ideálně také sladkou svačinku navíc. Vhodná je i menší lékárničkalékárnička pro nenadálé příhody.

Zdroje info: turistika.cz, jenprocestovatele.cz, d-sport.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.