Co spojuje mapu Amazonky a etiopská jezera? Přece Češi

deník

Spoustu českých cestovatelů známe velmi dobře. Objevují se v médiích a jsou k dostání i jejich knihy. Vždy tomu ale tak nebylo. Existuje totiž několik zajímavých českých osobností, které zná jen hrstka zasvěcených. Přitom ale tito čeští rodáci vytvořili působivé dílo nebo procestovali spoustu zemí, což v dobách dávno minulých nebylo vůbec jednoduché.

Václav Šašek z Bířkova

Tento český šlechtic žil v první polovině 15. století a zúčastnil se výpravy vedené Lvem z Rožmitálu, která se na rozkaz krále Jiřího z Poděbrad vydala na diplomatickou misi po Evropě. Václav Šašek podrobnosti výpravy sepsal, a tak vznikl nejhodnotnější český cestopis s názvem Deník o jízdě a putování pana Lva z Rožmitálu a z Blatné z Čech až na konec světa. Koncem světa je zde myšleno Santiago de Compostela, ale výprava prakticky obešla kus Evropy. Z Plzně přes Pyrenejský poloostrov až do Vídně, což byl v té době opravdu vynikající počin.

AmazonkaAmazonka: foto Unsplash

Samuel Fritz

Samuel Fritz pocházel z Trutnova a byl jezuitským knězem a misionářem. Byl také vynikající kartograf, vždyť zpracoval podrobnou mapu Amazonky od pramene až po ústí! Mimo jiné byl proslulý svým diplomatickým umem a podařilo se mu založit 41 indiánských obcí, takzvaných redukcí. V jedné z nich prožil dlouhá léta svého života a je zde i pohřben.

jezero TanaJezero Tana: Foto: A. Davey/Creative Commons/CC-BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Antonín Stecker

Narodil se na mladoboleslavsku a byl považován za velmi nadějného biologa, jelikož posbíral zajímavá entomologická pozorování (ta se později ukázala jako podvod). Během studií v Německu se vydal spolu se skupinou badatelů na cestu po Sahaře a Afrika mu přímo učarovala. Další cesty na černý kontinent již podnikal s cílem provést podrobný průzkum. Nejprve popsal jezero Tana a zkonstruoval jeho podrobnou mapu. Jako vůbec první Evropan objevil jezera Ašangi a Suai v Etiopii. Bohužel zemřel v chudobě a zapomnění.

Zdroje: https://www.hedvabnastezka.cz/antonin-stecker-talentovany-cesky-biolog/
https://www.hedvabnastezka.cz/vaclav-sasek-z-birkova/

Náhledové foto: Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.