Chcete vědět, jak vypadala zemědělská krajina ve starověku? Na Hvaru je jedna taková chráněna UNESCEM

Chorvatsko si spojujeme s ledasčím, ovšem troufneme si říct, že starověké zemědělství na nejvyšších příčkách oblíbenosti právě nefiguruje. A přitom je to škoda. Neláká vás zjistit, na co se dívali farmáři a chovatelé dobytka v dobách před naším letopočtem?

Pokud zamíříte na ostrov Hvar v Jaderském moři a projdete si Starigradskou pláň, budete si opravdu připadat jako ve 4.století před naším letopočtem. Přesně v této době sem totiž připluli řečtí osadníci z ostrova Paros a krajina, kterou tu přetvořili k obrazu svému, se během ubíhajících staletí prakticky nezměnila.

Světové dědictví UNESCO a co vlastně chrání

Ochranné pásmo zahrnuje 6 403 hektarů a na seznam UNESCO přibyla tato oblast teprve v roce 2008. Jde o odkaz na již vymizelou tradici. Řekové (kteří si mimochodem zcela podmanili původní obyvatelstvo) rozdělili celou pláň na stejně velké obdélníky, což při velikosti 5×1 stadií (cca 900×180 metrů) stačilo na 73 takových pozemků. Jednotlivé pozemky ohraničili zídkami, jež jsou tu patrné dodnes, stejně jako hraniční kameny opatřené jmény vlastníků.

Starigradská pláň Foto: Gampe / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Great_Trim_on_the_Stari_Grad_Plain_(6677).jpg

Ten nejstarší s nápisem „Pozemek Mathiose, syna Pytheova“ už však na pláních nehledejte, skončil totiž v místním muzeu.

Další unikátní podívaná se vám otevře na Zelený čtvrtek

Ale to není jedině dědictví UNESCO, které Hvar hostí. Pokud sem zavítáte na Velikonoce, můžete se zúčastnit je římskokatolické pouti Za križen, jež pod ochranu také patří. Ale pozor – protáhne se až na Velký pátek a připravte se na to, že si pořádně ošlapete boty. Vede totiž hned mezi šesti vesnicemi.

Starigradská pláň Náhledové foto: August Dominus / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starogradsko_polje_na_jadranskom_otoku_Hvaru.jpg

Zdroj: https://www.travelmag.cz/dovolena-na-ostrove-hvar-v-chorvatsku-zajimava-mista-pamatky-a-tipy-na-vylety/

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.