c1

Cookovy ostrovy už brzy zmizí z mapy

Ne, neprorokujeme nějakou přírodní katastrofu, ale narážíme na nechuť původních Maorů k tomuto koloniálnímu názvu. Aby ne, když jsou Cookovy ostrovy pojmenovány podle světoznámého mořeplavce, který si při styku s místním obyvatelstvem nebral zrovna servítky.

Navíc jde o symbol historie kolonialismu, který obyvatelé nemají zrovna rádi. Během nadcházejícího referenda si tak chtějí vybrat zbrusu nové jméno, které bude vycházet z původního maorského jazyka.

Kde najdeme Cookovy ostrovy?

Jde o malé území obývané jedním ostrovním národem v Polynésii v jižním Tichém oceánu. Ačkoli formálně Cookovy ostrovy nikdy nevyhlásily nezávislost, jsou od roku samosprávným státem. Částečně se však dodnes spoléhají na Nový Zéland, který je může zastupovat v záležitostech zahraniční a obranné politiky.

Cookovy ostrovy nebo Rangiaroa?

Jméno Cookových ostrovů připomíná anglického námořníka a průzkumníka Jamese Cooka, který k nim připlul v roce 1773. Ačkoli on sám je takto nenazval, udělali to za něj ruští kartografové na počátku 19. století.

Letos však místní úřady zřídily zvláštní komisi, jejímž úkolem je volba nového jména pro toto oblíbené turistické území. Komise chce, aby nový název odkazoval na maorský jazyk, používaný původním obyvatelstvem. Již bylo předloženo 64 návrhů. Mezi nimi je aktuálně nejoblíbenější Rangiaroa, což znamená, že „láska nebe“ nebo také Raroatua, což lze volně přeložit jako „oddaný Bohu“.

Odteď za dva roky

„Je načase, abychom byli hrdí na své vlastní jméno, které si vybíráme my, pro nás a v našem vlastním jazyce, “ nechal se slyšet Danny Mataroa, předseda této komise. A kdy k přejmenování dojde? Cookovy ostrovy by měly zmizet z map do dvou let. Pro mnoho lidí jde o zajímavý cestovatelský tip. Chtěli byste se také podívat na Cookovy ostrovy ještě předtím, než se definitivně přejmenují?

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

5 komentářů

 1. Přikryl Odpovědět

  Hlava autorčina ani neví, že Cook se právě choval velice lidsky k místním obyvatelům. Za sekery, hřeby, kladiva dostal banány a pár smradlavých ryb. Za ovce, prasata, která paradoxně nyní likvidují tamější bio, tak nechtěl nic, protože je zaplatil ze svého. Na svoji lidskost doplatil na Havaji životem, když zakázal střílet na domorodce, přitom stačila jedna salva námořníků a domorodci by utekli.
  Jeho posádka nezabila ani jednoho domorodce a protože vydal rozkaz, že námořníci nesmí používat střelné zbraně, stálo to život deset námořníků z lodi Adventure, které zabili kanibalové z Nového Zélandu.
  Doporučuji příště nepsat nic o člověku o kterém nevíte vůbec nic, přitom na netu leží jeho lodní deník a pro děti byla vydána knížka Čtyři kapitáni, kde jsou popsány jeho tři výpravy kolem světa.

 2. Hejna Petr Odpovědět

  „který si při styku s místním obyvatelstvem nebral zrovna servítky“ – Autorka by si měla přečíst něco o tomto mořeplavci, který byl přímo ukázkovým vzorem objevitele, a který vycházel skvěle právě s domorodci. Cook byl první mořeplavec, který rozvážel po ostrovech i hospodářská zvířata, protože zjistil, že domorodci mají málo zdrojů potravy a mají často hlad.
  Hajzl jeden.

 3. Zdeněk Medek Odpovědět

  Na Zélandu se povídá, že když se Cook vylodil, tak Maorové dojídali zbytky domorodců. Tak jaképak původní obyvatelstvo

 4. Radim Pospěch Odpovědět

  Další z důkazů, že svět chce být klamán. Maorové nejsou původní, tj. první obyvatelé Nového Zélandu, ale po svém vylodění kolem roku 1300 provedli tak důkladnou genocidu obyvatel, kteří tam tehdy žili, že nezbyl nikdo, kdo by si teď na ně mohl stěžovat. O jejich násilnické minulosti svědčí i doložená genocida na Chathamských ostrovech, tak nevím, proč se teď o nich mluví jako o původních obyvatelích, které „zlí“ Britové kolonizovali. Někde jsem slyšel, že na N.Z. existuje úzus, že se o genocidě předmaorského obyvatelstva Maory nesmí mluvit.

  1. Martin Odpovědět

   Je to ještě zajímavější, oficiálně nám tam tvrdili, že před Maory byl NZ lidmi neobydlený. Že tam byl někdo před nimi teď slyším (vidím) poprvé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *