Hrad Kost

Hrad Kost a co jste o jeho historii nejspíš nevěděli

Charakteristickou siluetu jeho pětipatrové věže nejspíš pozná úplně každý. Jde o symbol Českého ráje, ale i velmi zajímavý kousek české historie. Nevěřte však všemu, co se o Kosti povídá. Něco z toho jsou totiž opravdu jen legendy.

Kost je gotický hrad, postavený v místě, kde se setkávají hned tří nádherná údolí Českého ráje. Jde o jeden z nejzachovalejších a nekrásnějších hradů u nás. A přitom chybělo málo a dnes bychom se jeho majestátní siluetě obdivovat nemohli.

Věž – nejpevnější a také nejstarší

Skutečně jde o hrad se vším všudy. Byl to tiž navržen tak, aby odolal i tomu nejzuřivějšímu útoku. Například hradní pán mohl v takové době bydlet v předposledním patře známé Bílé věže, kde byl v absolutním bezpečí. Věž je totiž z celého hradu nejodolnější. Jejími současníky je také Starý palác a Červená věž, ostatní části hradu byly přistaveny až později.

Procházka údolím Plakánku

Proč tohle zvláštní jméno? Důvody jsou prý hned dva. Jedna pověst mluví o nešťastném mladíkovi, který se zamiloval do dcery pána nedaleké Střehomské tvrze. Její otec však sňatku nepřál, milenci se už nikdy neviděli a ze slz onoho mladého muže prý vyrostly všechny skály, které údolí zdobí. Jiný mladý rytíř prý v údolí potkal krásnou dívku, která se však před ním dala na zběsilý útěk a zmizela mu v nedaleké studánce. Rytíř rozvířil její dno mečem a ze dna se vyvalila krev a zoufalý vzdech…

Hrad Kost

Kost a Jan Žižka? Opět legenda

Své jméno prý hrad Kost dostal od našeho nejslavnějšího husitského vojevůdce. Ten se snažil při svém obléhání obyvatelstvo hradu vyhladovět, ale přechytračili ho. Uspořádali na oko hostinu, během níž házeli mezi husity množství jídla. Žižka prý obléhání vzdal se slovy že „hrad je tvrdý jako kost a kost patří psu.“ Ale nic z toho se nestalo, Žižka totiž v těchto končinách nikdy nebyl.

Ve skutečnosti je název mnohem starší než husité. Stojí za ním jeho první majitel Beneš z Vartemberka (14. století), který si nechával říkat Benesius di Costi. V překladu by to znamenalo něco jako „kamenný“ či „odolný.“

Věděli jste, že: mezi majitele hradu kost patřil i Albrecht z Valdštejna nebo Polyxena z Lobkovic?

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *