g

Jakými zajímavostmi si vás získá maltský ostrov Gozo?

Jde druhý největší ostrov maltského souostroví, vzdálený asi šest kilometrů od Malty. Pyšní se statusem eko-ostrova, jedinečným idylickým charakterem a množstvím historických i přírodních zajímavostí. A která místa navštívit?

Victoria – okouzlující hlavní město

Victoria se nachází téměř v centru ostrova Gozo. Metropoli dominuje citadela ze sedmnáctého století, kdysi sloužící k obraně proti pirátům. Právě z jejích hradeb si můžete vychutnat fantastický výhled na ostrov a jeho okolí. Za pozornost stojí také katedrála Nanebevzetí Panny Marie ze 17. století s obrazy Antonia Manueleho

Měli byste vědět: Na ostrově Gozo není žádné letiště, dostanete se sem jedině trajektem ze sousední Malty.

Ġgantija: perla UNESCO

Říká se mu také věž obrů, jde o jedno z nejzachovalejších a zároveň nejkrásnějších archeologických nalezišť na Maltě. Ġgantija se skládá ze dvou megalitických chrámů, souvisejících pravděpodobně s kultem plodnosti, starých asi 5 800 let. A od roku 1980 je toto místo zapsáno na seznamu UNESCO.

San Blas – nejkrásnější pláž na Gozu

Tato písečná a kamenitá pláž se podobá známější Ramla Bay, je však rozhodně klidnější a zelenější. V horkých dnech je její záliv plný jachet plovoucích na vodě a množství lidí, relaxujících na sluníčku. Ještě před pár lety šlo o poměrně klidné místo, dnes je však mezi turisty poměrně známé. I tak tu však lze nalézt i klidné kouty, daleko od davů a prodejců suvenýrů.

Dwejra tower, dříve Azurové okno

Ještě donedávna jste na tomto místě mohli obdivovat světoznámé Azurové okno. Tento přírodní skalní oblouk, neustále vystavený působení mořské vody, se však v roce 2017 zřítil do moře. Lidé, přicházející do Dwejry, tu však stále najdou mnoho zajímavého.

V blízkosti bývalého Azurového okna je například tzv. modrá díra – podvodní jeskyně, oblíbená atrakce potápěčů. Samotná věž Dwejra, postavená v polovině 17. století, je přístupná pouze s horolezeckým vybavením. A za pozornost stojí i blízký skalní útvar, pojmenovaný Fungus Rock. Právě tady se během druhé světové války ukrývaly ponorky a roste zde také zvláštní houba, vyhledávaná farmaceutickým průmyslem díky svým jedinečným léčebným účinkům.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *