Cyklisté a alkohol – jak je to u nás s minimální hranicí tolerance a kde se nejčastěji chybuje?

Cyklistika

Cyklisté a alkohol – dvě slova, která se u nás často dávají dohromady. Panuje totiž mýtus, že pokud neřídíte motorové vozidlo, můžete se po silnici pohybovat v jakkoli opojeném stavu. Ale je to skutečně tak?

Cyklista, který si před nebo během jízdy na kole či koloběžce dá pivo, porušuje zákon – to je zkrátka fakt. Je to proto, že v Česku pro cyklisty platí nulová tolerance alkoholu. „Než si sedneme na kolo nebo koloběžku, musíme mít na paměti, že i na cyklistu se vztahují stejná pravidla silničního provozu jako na řidiče motorových vozidel. To mimo jiné znamená i to, že se ho týká zákaz požití alkoholu před nebo během jízdy,“ upozorňuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Cyklisti

Foto: Pixabay

Zákaz, který není respektován

I přes to není situace na silnicích tak růžová., jak by se mohlo zdát. Zhruba u každého čtvrtého, cyklisty, který způsobí nehodu, je totiž i přesto alkohol zjištěn.

Přestupek nebo trestný čin?

A jak je t os právní klasifikací? I na to jsme se zeptali odborníka. „Vedle toho, že cyklista představuje obrovské nebezpečí sám pro sebe, ohrožuje zdraví a život ostatních nevinných účastníků silničního provozu,“ varuje Polák. A hrozí mu i pokuta. Při opilosti do jednoho promile, může dostat pokutu do 20 tisíc korun, při vyšší naměřené hodnotě alkoholu pak až 50 tisíc korun. A viník platí i další škody spojené se zdravotní péčí.

„Opilý cyklista může mít problém udržet rovnováhu, zbytečně riskuje, je hůře viditelný a většinou na hlavě nemá ochrannou přilbu,“ dodává Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti. Jaký máte názor na opilé cyklisty a koloběžkáře na cestách?

Zdroj: Cyklista posilněný alkoholem nesmí do provozu | Protext – PR služby ČTK, TSB (tymbezpecnosti.cz), Aktuality – Elektrokoloběžky na silnici nepatří! Chybí jasná pravidla pro jejich užívání | TSB (tymbezpecnosti.cz)

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.