mikulov

Dálnice D52: Umístění obchvatu Mikulova je kvůli rakouskému spolku zrušeno

Podle krajského soudu v Ostravě došlo k vyloučení rakouského spolku Umweltorganisation VIRUS – Verein Projektwerkstatt für Umwelt und Soziales z územního řízení týkajícícho se obchvatu Mikulova nezákonným způsobem. K rozsudku došlo 30. září 2020 nyní došel sdružení Děti Země. Poměrně zajímavá informace, která může leccos změnit, a to nejenom v souvislosti se samotným obchvatem města Mikulova.

Na začátku byla žaloba rakouského spolku

Ta byla podána 9. ledna 2020. Na jejím základě došlo ke zrušení samotného vyloučení spolku Umweltorganisation VIRUS – Verein Projektwerkstatt für Umwelt und Soziales z územního řízení, jež se týkalo obchvatu Mikulova dálnicí D5206.1. Jinak bylo také logicky zrušeno rozhodnutí Krajského úřadu Jihomoravského kraje pocházející ze dne 3. prosince 2019. Jednalo se fakticky o potvrzení umístění zmiňovaného úseku dálnice. Soud seznal, že byl rakouský spolek řádným účastníkem onoho řízení.

Jednání v rozporu s mezinárodními úmluvami

Závěr soudu byl takový, že jak krajský úřad v Brně, tak i stavební úřad přímo v Mikulově jednaly v rozporu s platnými aktuálními mezinárodními úmluvami. Fakticky neřešily námitky ani odvolání rakouského spolku. Ten přitom splnil při svém jednání veškeré platné zákonné normy v ČR. Rozhodnutí brněnského soudu se stalo fakticky diskriminačním. Krajský soud v Ostravě mimo jiné uvádí, že jde o přímé popření čl. 3 odst. 9 Aarhuské úmluvy.

Rozpory mezi českými a rakouskými studiemi

Prostřednictvím spolku bylo poukazováno na to, že existují značné nesrovnalosti mezi tuzemskými a rakouskými studiemi týkajícími se obou částí transevropského Baltsko-jadranského silničního koridoru. Podle spolku by tedy mělo dojít k přeshraničnímu posouzení vlivů naší části dálnice D52 na obyvatele oblasti Dolních Rakous. Zmiňovaný úsek je tedy nyní bez rozhodnutí.

Mikulov: Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

7 komentářů

 1. Hejna Petr Odpovědět

  Tady na tom případu je jasně doloženo, proč nejsme schopni stavět dálnice. Pokud se razantním způsobem nezmění zákony ČR, bude to i nadále. A stavaři, nebo státní rozpočet za to nemohou.

 2. maser Odpovědět

  tyto jejich spolky by měli rovnou zrušit a lidi co tak bojují za práva občanú rovnou zavřít dnes kdejaký buran se chce zviditelnit a zase jen aby něco vytřískal ze státu na úkor daňových poplatníků a rakouský spolek který založil vychcaný čecháček

 3. Jiří Kubíček Odpovědět

  Stojí za tím naši Děti země. Jaký vliv má mít obchvat Mikulova na obyvatele HR? Vždyť jde o napojení na dálnici , která v HR už leží. Kde to proboha žijeme? Jsme ještě svrchovaným státem?

 4. jaroslav Odpovědět

  to Maser:Nějak jste nepochopili ,že nadpis je zavádějící.Není to kvůli Rakouskému spolku,ale ignorování jejich připomínek našimi úřady.Proto zde nejsme schopmi mic postavit.Jsou tu lemplové ,kteří na vše kašlou nemají zodpovědnost za svá rozhodnutí.Nedivím se že se odvolali.
  V Rakousku postaví bvše a vcelku rychle.V Německu to samé.Polsko už má stovky km dálnic navíc a Maďarsko opět to samé a vše během posledních 4 let.
  U nás je to o neschopnosti úředníků,namachrovanosti v jednání s majiteli pozemků….
  Trochu ubohe.

  Říká se tomu arogance moci.

 5. Ludvík Odpovědět

  Nejedná se prioritně o rakouský spolek, ale o to, že jej zastupují staré známé Děti Země. Mohu si tedy klidně myslet, že jsou to Děti země „převlečené“ do rakouského kabátku. Je to jen nová forma ekoterorismu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *