Dálnice D52: Umístění obchvatu Mikulova je kvůli rakouskému spolku zrušeno

mikulov

Podle krajského soudu v Ostravě došlo k vyloučení rakouského spolku Umweltorganisation VIRUS – Verein Projektwerkstatt für Umwelt und Soziales z územního řízení týkajícícho se obchvatu Mikulova nezákonným způsobem. K rozsudku došlo 30. září 2020 nyní došel sdružení Děti Země. Poměrně zajímavá informace, která může leccos změnit, a to nejenom v souvislosti se samotným obchvatem města Mikulova.

Na začátku byla žaloba rakouského spolku

Ta byla podána 9. ledna 2020. Na jejím základě došlo ke zrušení samotného vyloučení spolku Umweltorganisation VIRUS – Verein Projektwerkstatt für Umwelt und Soziales z územního řízení, jež se týkalo obchvatu Mikulova dálnicí D5206.1. Jinak bylo také logicky zrušeno rozhodnutí Krajského úřadu Jihomoravského kraje pocházející ze dne 3. prosince 2019. Jednalo se fakticky o potvrzení umístění zmiňovaného úseku dálnice. Soud seznal, že byl rakouský spolek řádným účastníkem onoho řízení.

Jednání v rozporu s mezinárodními úmluvami

Závěr soudu byl takový, že jak krajský úřad v Brně, tak i stavební úřad přímo v Mikulově jednaly v rozporu s platnými aktuálními mezinárodními úmluvami. Fakticky neřešily námitky ani odvolání rakouského spolku. Ten přitom splnil při svém jednání veškeré platné zákonné normy v ČR. Rozhodnutí brněnského soudu se stalo fakticky diskriminačním. Krajský soud v Ostravě mimo jiné uvádí, že jde o přímé popření čl. 3 odst. 9 Aarhuské úmluvy.

Rozpory mezi českými a rakouskými studiemi

Prostřednictvím spolku bylo poukazováno na to, že existují značné nesrovnalosti mezi tuzemskými a rakouskými studiemi týkajícími se obou částí transevropského Baltsko-jadranského silničního koridoru. Podle spolku by tedy mělo dojít k přeshraničnímu posouzení vlivů naší části dálnice D52 na obyvatele oblasti Dolních Rakous. Zmiňovaný úsek je tedy nyní bez rozhodnutí.

Mikulov: Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.