králova hole2

Král´ova Hol´a – pověstmi opředený vrchol

Její poloha je tak úžasná, že z jejího vrcholu dohlédnete v podstatě na celé Slovensko. Spatříte odtud Vysoké Tatry a na Slovenské Rudohoří, ale s dobrýma očima (nebo s dalekohledem) můžete pohledem polaskat snad všechny hory Slovenska.

Koneckonců, Král´ové hol´a nese také přezdívku střecha Slovenska a z jejích svahů stékají prameny hned čtyř velkých řek – Černého Váhu, Hronu, Hnilce a Hornádu. A mimochodem, ta střecha je úplně holá. Žádnou zeleň tu nečekejte, naopak od zimy až do jara vás může překvapit vysoká sněhová čepice.

Nahoru se můžete vydat kdykoli

Výlet na tuhle dominantu můžete uskutečnit během celého roku. A to jak pěšky, tak třeba i na lyžích. Místy vede nahoru dokonce poměrně slušná asfaltová cesta, takže pokud budete mít chuť, můžete směrem vzhůru také šlápnout do pedálů.

Ale pěšky to není úplně jednoduché. Čeká vás asi tisícovka metrů převýšení, ale pro alespoň trochu zkušeného turistu jde o výlet na jeden den. Vybrat si můžete okolo deseti tras. Pokud však chcete vsadit na jistotu, zamiřte nahoru po modré z obce Šumiac. Budete tu chráněni před nepříjemným severním a západním větrem, což se velmi hodí zejména v zimě.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Od nádraží cestou za čtyři hodiny

Vydat se vzhůru můžete z nádraží v Červené Skale. Dnes jde o zastávku, na které lišky dávají dobrou noc, ale dříve tu stavěl dokonce rychlík, a to na trase Praha-Košice. Odtud to budete mít na vrchol asi osm kilometrů a čtyři a půl hodiny času.

Po většinu cesty půjdete lesem, takže v příjemném stínu. Ale těšit se můžete i na paseky a čas od času nějaký ten pěkný výhled po okolí. Nahoru půjdete po silnici (většinou), vhodné i pro cyklisty. Na vrcholu musíte minout několik skalisek a trochu potrénovat zdolávání terénu, odměnou vám však bude opravdu nádherný výlet do všechny stran. Trochu vás může rušit vysílač, který na vrcholu stojí, jinak však půjde o zážitek nezapomenutelný.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *