konůvky

Konůvky ve Ždánickém lese a jejich pohnutá historie

Znáte Ždánické lesy? Rozprostírající se v blízkosti Rašovic a Heršpic a mohou se pyšnit opravdu kouzelnou atmosférou. Hrádek, tvrz, obchodní stezky… Životem to tu zkrátka jen kypělo. Tak co se stalo, že je dnes celá oblast tak pustá?

Odpověď na otázku nám může dát vesnice, která dnes patří mezi ty nejlépe prozkoumané v lokalitě. Není objevena dlouho – dozvěděli jsme do ní teprve v 60. letech minulého století. Jde o pozůstatek vrcholného středověku.

Konůvky pochází nejspíše ze 13. století

Podle všeho jsou však její základy mnohem starší. Vděčíme za ně pravděpodobně  německé kolonizaci ve 13. století. První písemně doložená zmínka pochází z roku 1356, kdy ji koupil Pavel ze Sovince. O moc delší historii si však neužila. Stačilo, aby se krajinou prohnaly ničivé husitské války. S nimi koneckonců souvisí i poslední písemná zmínka, v níž jsou Konůvky uváděny již jako pusté. Píše se rok 1481.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

A jak to ve vesnici vypadalo? O žádný luxus nešlo. Domy byly jen omítnuté hlínou a pec se obvykle nacházela jen v jedné místnosti. V ostatních částech domu muselo být během zimy tedy pěkně nepříjemně. Luxusnějších stavení se tu našlo jen pár, včetně domu nižšího šlechtice, jehož sídlo bylo podle všeho vícepodlažní. A nemohl chybět ani hřbitov a kostelík.

Do života ve středověku můžete nahlédnout i dnes

Vykopávky už dnes skončily, ale odkryté základy a další části budov jsou dnes volně přístupné. Těšit se můžete i na informační panely nebo kupeckou stezku Těšanku, kterou dnes „zdobí“ asfalt. Nejlépe se sem dostanete z Mouřínova a čeká vás opravdu pěkná procházka hlubokými lesy.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *