ta2

Další památka v turistickém ohrožení – limity pro návštěvu zavádí i Tádž Mahal

Ne všichni, kdo se od letošního léta rozhodnou navštívit indický Tádž Mahal si tento zážitek budou moci i užít. Indie totiž zavádí limit na počet turistů, kteří tuto památku mohou každý den navštívit. Zahraničních turistů se naštěstí zatím netýká.

Indické úřady nedávno oznámily, že zavedou denní limit pro turisty, kteří budou moci navštívit slavný Tádž Mahal. Prozatím se bude jednat pouze o Indy, ale je možné, že v budoucnu mohou tyto restrikce zahrnovat i zahraniční turisty. A jaký je důvod?

Tádž Mahal – jeden ze symbolů Indie

Tato hrobka v Indické Agře je rozhodně jednou z nejznámějších památek na světě a je považována za jeden ze sedmi nových divů světa. Každoročně ji navštíví miliony turistů. Vstup pro zahraniční turisty činí 1000 rupií, což je při současné kurzu na české koruny asi 330 Kč.

A tady je právě kámen úrazu. Rodilí Indové totiž za vstup zaplatí pouhých 40 rupií, tedy přibližně 13 Kč. A není divu, že většina návštěvníků této nádherné památky je tvořena právě jimi. A podle indických úřadů je jich jednoduše příliš mnoho.

Proč davy turistů tolik vadí?

Odborníci říkají, že příliš velké množství návštěvníků negativně ovlivňují vzhled celého komplexu. Někteří dokonce tuto mramorovou hrobku úmyslně ničí, takže je třeba ji pravidelně čistit, jinak by mohl dojít k nepěknému žloutnutí. „Nemáme na výběr. Musíme zavést limity, jinak se může stát tragédie,“ řekl k tomuto tématu současný indický ministr kultury Mahesh Sharma.

A jak bude nový limit vypadat? Nejčastější odhady tvrdí, že dovnitř Tádž Mahalu bude vpuštěno pouze 40 000 domorodců denně. Na zahraniční návštěvníky se tato kritéria zatím vztahovat nebudou. Pravděpodobně je to však pouze otázka času. Prozatím není známo, kdy se toto opatření spustí, ale určitě to bude brzy.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *