Death Road: Silnice, o které se vám budou zdát hrůzné sny. Pojďme si představit jednu z nejděsivějších silnic světa, kde i milovníci adrenalinu přestávají dýchat…

Death-road_bolivie

Hrůzných silnic je na světě spousta, avšak prim drží Silnice smrti, nazývaná Death Road, která se klikatí v Bolívii a je považována za nejnebezpečnější na světě! Dokonce History Channel uvádí, že na ní zahyne ročně tři sta lidí. Není se věru čemu divit, jelikož úzká prašná silnice je obemknuta z jedné strany vysokou horou a na druhé straně čeká na řidiče hluboká propast, resp. 600 metrový prudký sráz ze skály. O rovném asfaltu si můžete nechat zdát. Povrch je nezpevněný. Silnice v poslední době láká hlavně i cyklisty batůžkáře. Bývá jich až 25 000 ročně! Tento sport se stává stejně extrémním jako bungee jumping či parašutismus. Jedete celou dobu z kopce. Adrenalin zvyšuje i proplétání mezi náklaďáky, což je skutečně leckdy otázkou života a smrti.

By Warren H – originally posted to Flickr as Bolivia – The Worlds Most Dangerous Road, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4425132

Jedna chyba a jsi mrtvý

Nedoporučuje se odtrhnout oči od silnice, i když okolní příroda je úchvatná. Osobní automobily i náklaďáky neustále soupeří o průjezd s hordami cyklistů, kteří hledají vzrušení. A to batůžkáře provází po celý sjezd, pokud ho ovšem dokončí ve zdraví. Silnice se totiž místy zužuje jen na jeden jízdní pruh. K tomu se přidávají uvolněné kameny, chybějící svodidla  a nerovný povrch, pročež je jízda ještě více nebezpečná.

By RomaN-Dnepr – forum.awd.ru, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64478401

Death Road spojuje bolívijský La Paz a region Yungas

Silnici postavili ve třicátých letech dvacátého století paraguayští váleční zajatci. Ve známost Silnice smrti vešla kolem roku 1995. Nicméně od té doby se stala jednou z nejvyhledávanějších tras, kterou touží projet ti, jimž je adrenalin vlastní.

Dokonce se i traduje: „Pokud jedete do Londýna, musíte vidět London Bridge. Pokud jedete do Sydney, musíte vidět Opera House. A když jedete do Bolívie, musíte jet po nejnebezpečnější cestě!

Pro a proti:

  • Nesnažte se závodit s ostatními
  • Nejezděte s kocovinou
  • Poslouchejte instruktory, pokud jedete organizovaně
  • Varujte lidi, když je předjíždíte
  • Zastavte a sesedněte, abyste mohli fotografovat
  • V období dešťů by měli jet jen zkušení jezdci

Náhledové foto: By RomaN-Dnepr – AWD.ru, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64282214

Zdroje: Gravitace, https://en.wikipedia.org/wiki/Yungas_Road

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?