Nejčastější prohřešky turistů v přírodě: Proč v ČR stále přibývá různých zákazů a dalších opatření?

Cesta na vrchol Sněžky

Podle aktuálních průzkumů stále ještě mnoho lidí s cestami do zahraničí váha a raději si dopřejí dovolenou v ČR. Mohlo by se sice zdát, že právě to je vzhledem k uplynulým událostem to nejlepší pro naši ekonomiku, ale zvýšený zájem o oblíbené lokality sebou přináší také mnoho problémů. Máte-li v plánu vyrazit na dovolenou v Česku, pokuste se jim vyhnout.

Rozmach turismu výrazně poškozuje naši přírodu

Turisté například zatěžují přírodu. Městský ruch vybízí vyrazit na víkend do míst s krásnou a čistou přírodou. Realita vás ale může překvapit. Po návštěvě davů turistů se o panenské přírodě nedá hovořit. Ministerstvo životního prostředí aktuálně bojuje se zatěžováním nejcennějších koutů České republiky. Jednak jsou tato místa zaneřáděná odpadky ale problémem je také nevhodné chování. Turisté zkrátka nerespektují vyznačené cesty, zákaz návštěv rezervací se svými koly, zákaz koupání v ledovcových jezerech Národního parku Šumava, rozdělávání ohnišť a podobně.

Foto: Pixabay

Dochází k zákazům a opatřením

Kvůli nerespektování jednoduchých pravidel dochází k přísným opatřením, kontrolám, pokutám nebo dokonce uzavření cest a cílové lokality. Příkladem je uzavření některých cest kvůli ochraně přírody na Šumavě. Úplně znepřístupněná je v současné chvíli Smetanova vyhlídka. Majitelům okolních pozemků totiž došla trpělivost s přemírou odpadků a nevhodným chováním návštěvníků.

Vstupu do některých lokalit Krkonošského národního parku v okolí Sněžky musí dokonce bránit sítě. I tak ale podle náměstka ředitele parku lidé do jádrové zóny parku vstupují při první příležitosti, kde síť není.

Turisté jsou stále méně ohleduplní

Velkým problémem je i přespávání mimo povolená místa. Dalším problémem jsou přeplněné kempy a naplněné kapacity ubytovacích zařízení. Situaci turisté řeší přespáváním tam, kde nemohou. Kempování v chráněných oblastech mimo obydlené zóny je v Česku nelegální. Problém je ale i stanování nebo parkování na louce bez souhlasu majitele.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pamatka-priroda-cesko-turismus.A210813_184246_domaci_kzem, https://zpravy.aktualne.cz/domaci/se-zelenym-policistou-v-krkonosich-selfickari-casto-vlezou-k/r~db5d64ccfa7111eba7d3ac1f6b220ee8/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.