Prohlédněte si nejstarší fungující sklárnu v Čechách, a nejspíše i na světě! Příhodně sousedí s pivovarem Novosad & syn, kde ochutnáte skvělé kvasové pivo

glass

Proč příhodně? Protože skláři pracující v žáru se rádi osvěží chladivým pivním mokem, samozřejmě nealko… Je to vlastně nutnost. Představte si celých osm hodin stát u rozžhavené pece. Držet v rukách přes metr dlouhou a vážící (podle náběru skla) přes kilogram těžkou sklářskou píšťalu. Tato věcička je nejhlavnějším pracovním nástrojem mistra skláře a vy můžete být u skvělé podívané. Kterak mistr sklář kouzlí a a vytváří skleněnou nádheru. To vše zažijete ve sklárně v Harrachově. Hned vedle hutě se nachází muzeum se sbírkou historického skla harrachovské sklárny. Stejně tak i báječná restaurace se skvělou kuchyní a vlastním minipivovarem.  Vše máte pár kroků od sebe. Děti se mohou zabavit v rukodělné dílničce.

vyhlidkovy-vlak-harrachov

Foto: Taťana Veselá, vyhlídkový vláček, Harrachov

Pohodová jízda vyhlídkovým vláčkem

Až si vše pěkně prohlédnete a řádně nasytíte hladové žaludky, nastupte do vyhlídkového vláčku. Proveze vás po turistických cílech Harrachova. Tedy, pokud nejste zavilí pěšáci… Anebo žlutý vláček můžete využít jako dobré přibližovadlo a zkrátit si tak nástup na turistický výlet. Zejména, cestujete-li s menšími dětmi. Nástupní stanice je právě před areálem Skláren Novosad & syn. Pohodová jízda vyhlídkovým  žluťáskem trvá zhruba hodinu a půl. Zaveze vás na známé Mumlavské vodopády, kde budete mít dvaceti minutovou přestávku na občerstvení, třeba ve srubu U Lišáka.

mumlavske-vodopady-harrachov

Foto: Oldřich Veselý, Mumlavské vodopády v Harrachovské kotlině

Výhled na Harrachov od skokanských můstků

Dále se projedete samotným Harrachovem, který je dosti dlouhý, takže možná odpočinek oceníte. Perličkou je desetiminutová zastávka na tribunách skokanských můstků, odkud se můžete pokochat nádherným výhledem na městečko, ale i velký Mamutí můstek. Pokud by náhodou pršelo, právě vyhlídková jízda je možná tím pravým ořechovým, jelikož zbytečně nemoknete. Vláček je totiž vybaven bočními plachtami proti dešti. V provozu bývá každý den dle potřeby.

ambroz-patron-vcelarů

Foto: Taťana Veselá, Ambrož – patron včelařů, Harrachov

Naučná včelí stezka hraběte Harracha

Pro děti může být zajímavá procházka Včelí stezkou. Dítka získají větší povědomí, proč jsou včelky pro planetu důležité. Navíc mohou odpovídat na různé otázky a bystřit si své znalosti. Procházka zelenou přírodou trvá zhruba 3,5 kilometrů. V pohodě ji zvládnou i maminky s kočárky. Má 11 zastávek, začíná na autobusovém nádraží  a vede směrem na Rýžoviště. Cestou minete i ukázky včelích úlů a nechybí ani patron všech včelařů, svatý Ambrož, viz foto.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroje: Autorský článek, https://www.liberecky-kraj.cz/dr-cs/11590-vceli-naucna-stezka-jana-hrabete-harracha.html

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?