Den matek 2023 – kdy se slaví a kde se vlastně vzal

Den matek 2023 – kdy se slaví a kde se vlastně vzal: Také vzpomínáte na svátek maminek, když jste byli dětmi? Svět byl tehdy jednodušší a tak nějak hezčí a maminka tou nejkrásnější na světě.

Trocha nostalgie

Za mého dětství se slavil současně s Mezinárodním dnem žen, tedy 8. března. Těsně před ním jsme vždy s dědečkem vyrazili do zahradnictví, kde nás paní zahradnice nejdřív zavedla do skleníku a my vybírali bramboříky, pro každou ženu jiný. Potom květináče obalila krepovým papírem nahoře se zvlněným okrajem. Dědeček nakoupil bramboříky pro všechny ženy v rodině, tedy pro babičku, mou maminku a tetu. A já, jako budoucí nositelka toho titulu, jsem dostala konvalinky v květináči. Dědeček pak květiny slavnostně předal, ale já vždy měla pocit, že jsou tak trochu i ode mě, když jsem je pomáhala vybírat. Jinak jsme samozřejmě ve škole vyráběli láskyplná přáníčka a drobné dárečkydrobné dárečky, které jsme pak s pusou a někdy i básničkou předávali.

Den matek 2023 – kdy se slaví a kde se vlastně vzal Foto: Pixabay

Den matek v historii a nyní

V tento den má být vzdána pocta matkám a mateřství. Den nebo svátek matek se slaví po celém světě, různé země ho však mají v různé dny.

  • Kořeny má už ve starém Řecku, kde se oslavoval svátek plodnosti a mateřství uctíváním bohyně Rhey (Kybelé).
  • V Anglii a Skotsku je Den matek už od 16. století na 4. postní neděli před Velikonocemi, které se proto říká Mateřská. V té době sloužilo mnoho lidí mimo svůj domov a v tuto neděli dostali volno, aby mohli navštívit své rodiče a příbuzné.
  • V Americe vznikl tento svátek na počest Anny Marie Reeves Jarvisové, bojovnici za práva matek během americké občanské války. Poprvé se slavil v roce 1907 mší, kterou dala sloužit její dcera na uctění matky. O rok později jej už slavily některé státy veřejně a v roce 1914 byla uznána 2. neděle v květnu jako celonárodní Den matek. Poté se rozšířil do mnoha zemí světa, do Evropy přišel po první světové válce.
  • V Rusku a některých balkánských státech se nadále slaví společně s MDŽ.
  • V arabských zemích jsou oslavy spojeny s dnem rovnodennosti, nyní tedy 20. března.
  • V Norsku se slaví už 2. únorovou neděli a v Argentině dokonce třetí říjnovou neděli.

A tak bychom mohli pokračovat, data jsou neobyčejně rozmanitá. Všude však bývá zvykem, že tento den maminky nepracují a členové rodiny je různě rozmazlují, například snídaní do postele, různými dárečky nebo pozváním na večeři.

Český svátek matek

Druhou neděli v květnu (letos tedy 14. 5.) začala v nově vzniklém Československu prosazovat jako Den matek dcera prezidenta Masaryka Alice, poprvé se slavil roku 1923. Po druhé světové válce a nástupu komunismu se upřednostňoval samozřejmě sovětský svátek a ne americký, a tak nám den matek splynul s Mezinárodním dnem žen. Po převratu se začal znovu připomínat americký termín, ale společnost je dosud rozdělená. Někdo zprofanovaný 8. březen schválně ignoruje, jiní jej stále dodržují a nebo slaví obojí. Vždyť šancí donést své ženě nebo matce kytičku není nikdy dost, nemyslíte?

Zdroje: https://radimejak.cz/den-matek-darky/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Den_matek, https://www.finance.cz/521105-den-matek/, https://www.penize.cz/spotrebitel/440735-svatek-matek-kdy-je-v-roce-2023-2024-2025-den-matek-a-jeho-historie, https://vimjakna.cz/dny/den-matek/, https://www.jsmekocky.cz/clanek/beata-bohata/zabava-spolecnost/den-matek-kde-se-vzal-proc-ho-slavime, https://www.idnes.cz/wiki/temata/den-matek.K533071

Den matek 2023 – kdy se slaví a kde se vlastně vzal Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.