Denní skipas za 1000 korun? Možná realita letošní lyžařské sezony

Zima

Pomalu se už loučíme s létem a čekáme na nejistou zimu. Většina z nás si přeje, aby byla mírná a vytápění nás nestálo nějaké extrémní sumy. Opačného názoru jsou ale bezesporu milovníci zimních sportů a především vlekaři. Ti by si přáli naopak mrazivou zimu, která naláká spousty lidí a ušetří peníze za umělé zasněžování kopců. Vše je zahaleno nejistotou, nicméně už teď je vcelku jasné, že se bude muset zdražovat i na horách.

Náklady jsou zkrátka vysoké

Stouply jak ceny paliv, tak i energií. Navíc se vlekaři bojí, že lidé budou šetřit a rozhodně se budou snažit obejít od svých kratochvílí a zábavy. Lyžování bylo vždy drahým sportem a koníčkem. Nyní to začne platit i několikanásobně. Bohužel. stačí si jen vzpomenout, kolik Přírodního sněhu napadlo dříve. Nyní se bez zasněžování vlekaři obejít v žádném případě nemohou.

Při zasněžování se bude jednoznačně šetřit

V dobách dřívějších, a počítat můžeme klidně i loňskou sezonu, se sněhová děla zapínala již v době, kdy teplota klesla třeba nějaké 2 až 3 stupně pod bod mrazu. Nyní budou očividně vlekaři čekat až na mínus 5, aby spustili sněhová děla. Ač některé predikce zní tak, že zima by měla začít dříve a bude poměrně tuhá, nikdo neví, zdali tomu tak skutečně bude.

O kolik se bude zdražovat?

Ani na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Vedoucí areálu Armáda v Dolní Lomné Lubor Pavlík hovořil pro server iDnes.cz o zdražení v řádu nejméně 10 až 15 %. To určitě není málo. V některých resortech se lze dostat s denním skipasem na den klidně i k 1 000 korunám. To už si pak člověk hodně rozmýšlí. Pokud nechá rodina za denní lyžování kolem 3000 korun, zřejmě si to bude hodně rozmýšlet. Tak jako tak jsou zítřky nejisté. Zajímavě se vyjadřovali lidé také v diskusích k článkům týkajícím se právě zdražení lyžování. Psali o běžkách a skialpech. Běžky jsou sice bezplatné, ale udržování stop něco stojí a milovníků bílé stopy je u nás mnohonásobně více než samotných stop. Na skialpech vás mnohdy na sjezdovku ani nechtějí pustit.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/lyzovani-zdrazovani-energie-skipas-bila-karlov.A220901_681306_ostrava-zpravy_jog?zdroj=top

https://www.ahscr.cz/seznam-novinek/

Náhledové foto: Pixabay  

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.