Britské keltské obrazce nejsou mrtvé – mnohé obyvatelé udržovali ještě před I. světovou válkou

Britské keltské obrazce: Anglie má mnoho zajímavých kultovních míst. K jedním z nich jsou i nádherné obrazce, které pokrývají některé kopce. Zblízka vypadají jako linie, jen tak náhodně se táhnoucí po zatravněných svazích ovšem seshora jde o pohled opravdu úchvatný – lze totiž rozeznat obrazce lidí i zvířat.

Velmi i známý je například Nahý muž z Cerne, který podle některých vědců představuje pohanského boha Nodese, ovšem podle jiných jde už o zobrazení římského poloboha Herkula, který byl svého času uctíván na celém území Hellady. Na první pohled však všechny obrazce vypadají velmi křehce a netrvanlivě. Jak je tedy možné, že se uchovaly až do dnešních dob?

Pravidelné korektury až donedávna

Je to totiž tím, že obrazce rozhodně nebyly ponechány, aby ležely ladem. Naopak – lidé se o ně starali ještě poměrně nedávno. Například známý uffingtonský bílý kůň byl místními obyvatel udržován pouhých 200 lez před vypuknutím světové války.

Foto: Pixabay

Jak se strat o obrazce

Pokud byste se chtěli do této doby vrátit a vyzkoušet si, jaké to bylo stát se tím, kdo se postará o obrazec, museli byste se každý rok během speciální slavnosti pořádně sehnout. Pohanský rituál, jehož původ se do dnešních dob nedochoval, totiž velel zbavit rýh ve skále trávy a plevele a následně je vysypat bílým psíkem.

A aby toho nebylo málo, byly z kopce ještě při této příležitosti kutáleny velké bochníky sýra, což má pravděpodobně co dělat s rituály plodnosti. Pravděpodobně to mělo symbolizovat dráhu slunce, které z kopce sestupovalo dolů do údolí. Koneckonců – rituál kutálení sýra z kopců se zachovalo na více místech.

Je rovněž možné, že se během těchto rituálů obrazce zčásti měnily. Některé detaily mohly být odebrány a jiné naopak přidány. Něco takového už však dnes bohužel dokázat nelze. Na to jsou změny v okolí obrazců příliš velké.

Zdroj: https://vyslapy.cz/avebury-anglie/, https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/u-stonehenge-se-objevily-podivne-obrazce-v-obili-312715, https://www.radynacestu.cz/magazin/stonehenge/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.