Nový obchvat Nové Paky: Obyvatelé Nové Paky se konečně dočkají – stavba obchvatu začne v září

Obchvat Nové Paky: Potíže s příliš hustou dopravou v centrech měst jsou v ČR poměrně časté. A je proto dobrou zprávou, že brzy bude alespoň o jeden z těchto problémů méně. Postaven totiž bude obchvat Nové Paky, práce na něm začnou v září.

Bude zbudován na silnici I/16 – už bylo opravdu na čase. Tímto devítitisícovým městem totiž podle posledních průzkumů denně projede asi 16 tisíc aut a stavba obchvatu mu tak výrazně uleví od tranzitní dopravy.

Jak bude vypadat nový obchvat Nové Paky

Trasa nového úseku bude dlouhá 8,5 kilometru. To se na první pohled nemusí zdát moc, ovšem půjde o úkol opravdu složitý. Součástí obchvatu totiž bude mimo jiné i 13 mostů včetně půlkilometrové estakády. Investorem stavby je Ředitelství silnic a dálnic ČR.

auto

Foto: Pixabay

Pokud se chcete podívat do mapy, tak vám prozradíme, že obchvat bude jak na začátku, tak na konci, navazovat na stávající silnici I/16. Chcete pátrat prstem po mapě ještě víc? Tak jdeme na to: ve směru od Jičína začne před Kumburským Újezdem, poté povede mezi Novou Pakou a jejími částmi Heřmanice a Štikov. Na I/16 se znovu napojí ve Vidochově.

Specifika nového obchvatu

A na co se ještě těšit? Přibližně v polovině trasy bude nad hlubokým údolím postavena estakáda, aby silnice nerušila místní unikátní přírodu. Projekt počítá i s umístěním 22 protihlukových stěn, které budou dohromady měřit více než 4 kilometry. Projektanti tedy rozhodně mysleli na všechno.

„Se stavbou takto velkých staveb máme dostatečné zkušenosti a také odbornost. Obojí jsme prokázali například při stavbě nedávno dokončeného, více než sedmikilometrového úseku dálnice D11 mezi Smiřicemi a Jaroměří,” uvedl Vladimír Řípa, ředitel oblasti Velkých projektů v PORR a.s. Práce na stavbě by měly začít letos v září, obchvat by se pak řidičům zpřístupnil v roce 2024.

Zdroj: PORR postaví obchvat Nové Paky, práce na něm začnou v září | Protext – PR služby ČTK, Přehled – porr.cz

Náhledové foto: Protext

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.