Dětské pohotovosti už mnohde fungují jen v omezených hodinách. Lékaři chtějí podobná omezení zavést i u těch pro dospělé

Pohotovost, zdraví, Slovensko, trend, úspora

Dětské pohotovosti už mnohde fungují jen v omezených hodinách. Lékaři chtějí podobná omezení zavést i u těch pro dospělé. Pokud se vydáte na Slovensko, měli byste si zatraceně dobře rozmyslet, kdy a jak si chcete vybrat svůj zdravotní problém. Ne vždy byste se totiž nejspíš dočkáte pomoci.

V poslední době tu totiž začaly dětské pohotovosti fungovat ve zkrácených ordinačních hodinách, což vyvolalo zájem praktických lékařů pro dospělé, kteří se nyní snaží o podobné úpravy.

Počáteční posun v pohotovostních službách pro děti

Přechod na zkrácené ordinační hodiny v dětských pohotovostních službách byl původně zaveden proto, aby se pracovní doba pediatrů lépe přizpůsobila jejich osobním závazkům a celkovému pracovnímu vytížení. Podle nového systému nyní pohotovostní služby pro děti končí ve 20:00 hodin. Aby však byla zajištěna dostupnost zdravotní péče, dohodly se pediatrické kliniky na prodloužení svých běžných ordinačních hodin, které zůstanou ve všední dny otevřeny minimálně do 16:00 hodin a alespoň jeden den v týdnu budou zahrnovat prodlouženou pracovní dobu.

Dětské pohotovosti

Foto: Pixabay

Cílem této restrukturalizace je zpřístupnit zdravotní péči rodičům a jejich dětem a zajistit, aby byla lékařská péče dostupná v době, kdy je nejvíce potřeba, aniž by došlo k přetížení zdravotníků.

Praktičtí lékaři pro dospělé se připojují k výzvě ke změně

V návaznosti na úpravu ordinačních hodin pediatrů pozvedli hlasy zasazující se o podobnou úpravu i praktičtí lékaři ošetřující dospělé. Hlavní uváděný důvod je podobný jako u pediatrů – stárnutí pracovní síly mezi praktickými lékaři. Vzhledem k tomu, že mezi těmito poskytovateli zdravotní péče převažuje starší demografická populace, je naléhavě nutné upravit pracovní podmínky tak, aby se zachoval jejich zdravotní stav a výkonnost, a tím se zajistila trvalá kvalitní péče o pacienty.

Pokud tedy budete chtít stonat na Slovensku, musíme vám s trochou nadsázky doporučit, abyste si to opravdu dobře rozmysleli. A můžeme doufat, že se brzy něco podobného nezavede u nás. Současná situace, kdy se dětské pohotovosti mnohdy ruší úplně, k tomu totiž spěje.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-detskym-pohotovostem-schazeji-lekari-mladi-praktici-se-sluzbam-vyhybaji-40463172, https://www.zdravotnickydenik.cz/2024/03/pohotovostni-sluzby-nemocnicni-detsti-lekari-se-s-praktiky-v-nicem-neshodnou/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.