Devět křížů dodnes označuje místo strašlivé události. Pomsta se zvrhla v tragédii, když si jeden myslivec spletl cíl

Devět křížů dodnes označuje místo strašlivé události. Pomsta se zvrhla v tragédii, když si jeden myslivec spletl cíl. Když řidiči projíždějí úsekem dálnice D1 u 168. kilometru, nemohou si nevšimnout devíti zlověstných křížů u obce Lesní Hluboké. Tyto osaměle stojící a ponuré kříže jsou svědectvím události, která se nesmazatelně zapsala do místní historie.

Z obyčejné péče láska až za hrob

Před pěti stoletími se začal odvíjet příběh – příběh, který dodnes straší a uchvacuje jak místní obyvatele, tak kolemjdoucí na silnici. Na staré cestě narazil statkář na zraněného kupce. Nabídl mu pomoc a odvezl ho na své panství. Pečovala tu o něj jeho krásná dcera a osud tomu chtěl, že mezi nimi vykvetla láska. Jejich city byly tak hluboké, že si slíbili věčnou věrnost a náklonnost.
Jejich plány však narazily na odpor statkáře. Představoval si pro svou dceru jinou budoucnost – budoucnost mladého muže z bohaté rodiny, který by mohl převzít jeho majetek. A tak navrhl kupci dohodu: pokud se do roka vrátí s dostatečným bohatstvím, může si vzít jeho dceru. Obchodník souhlasil a odešel.

Foto:Wikimedia Commons Harold CC BY-SA 3.0.

Mezitím se ve vesnici objevil bohatý mladík, který se státkáři líbil víc. Donutil tak svou dceru ke sňatku. Té se však podařilo poslat kupci zprávu, v níž prozradila místo a čas své nadcházející svatby. V den svatby pak zklamaný muž plánoval pomstu. Pozval si na pomoc myslivce a jejich dohoda stanovila, že nevěsta bude ušetřena, zatímco všichni ostatní budou zastřeleni. Když se svatební průvod vracel z kostela, ozvala se střelba. Sedm lidí padlo k zemi, včetně dívky, kterou kupec zbožňoval. Zničený žalem kupec nejdřív zabil myslivce a poté i sebe.

Devět křížů jako připomínka

Tato tragédie zanechala v srdcích obyvatel vesnice hlubokou jizvu. Benediktinští mniši proto vztyčili na místě masakru devět křížů. Každý kříž představuje jednu oběť onoho strašného dne. Stalo se zvykem, že každých sto let se kříže posvěcují a udržují tak vzpomínku na tragickou událost živou. Místní legenda pak vypráví o duchovi nevěsty, který se zjevuje v okolí křížů a hledá svého milého.

Zdroj: https://www.hrady.cz/devet-krizu-lesni-hluboke/texty?tid=49123&pos=1000, https://www.novinky.cz/clanek/historie-krvava-zahada-mista-u-deviti-krizu-40334451

Náhledové foto: Wikimedia Commons Harold CC BY-SA 3.0.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.