Divocí koně spolu se zubry zlepšují obraz ČR v zahraničí

Unikátní česká rezervace v Milovicích o sobě znovu dává vědět. V zahraničí se o nás totiž nepíše jen v souvislosti se stále se zvyšujícími počty nemocných koronavirem, ale také kvůli unikátní české stepi, poskytující prostor mnoha ohroženým druhů – a to zejména divokým koním a zubrům.

V posledních týdnech o ní vycházejí články v mnoha světových médiích. Přečíst byste si o nich mohli například v Číně, Indii, Rusku, Saúdské Arábii, USA ale i na Novém Zélandu. Koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři se stávají středobodem zájmu na všech frontách, které mají co dočinění s ochranou přírody a návratem původních druhů do dnes převážně kulturní krajiny.

Česko se představuje v pozitivním světle

A nejde jen o planá tvrzení. Například jeden z velmi prestižních amerických deníků The Washington Post se tomuto tématu během posledních let věnoval už potřetí. Ale je jich víc. Jmenovat bychom mohli i US News, Daily Herald, Business Insider, Federal News Network a další. Stále více se tak ukazuje, že tou nejlepší propagací Středočeského kraje a České republiky vůbec vůbec nemusí být uměle vytvořené kapaně, lákají na ten či onen „světově proslulý cíl“, ale dobře realizovaná myšlenka, o kterou pečujeme s láskou a největším zájmem.

Jen těžko bychom našli obdobný český projekt, který by se tak dlouho dokázal udržet v celosvětovém hledáčku médií. A nemluvíme jen o USA. Zprávy o českých úspěších proklínající i do mnoha lokálních médií – od Kanady, přes Rusko a že po Čínu Pokud byste sledovali relace CTV News, BFM nebo NTD, určitě byste na něj narazili.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.wikimedia.org

Úspěchy už od roku 2015

V tomto roce rezervace v Milovicích vznikla. A stala se prvním místem na světě, kde spolu žijí pospolu divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři. Ovšem nepřispívá jen k ochraně velkých zvířat. Útočiště tu najdou i vzácně květiny nebo ohrožené druhy motýlů.

A přitom ještě před pěti lety šlo o intenzivně obhospodařované pole, z něhož se dnes stala druhově velmi bohatá pastvina. Navíc se neustále rozšiřuje, například v roce 2018 přibyl k dosavadní rozloze rezervace devítihektarový městský pozemek.

O vývoj se z větší části stará sama příroda. Nejdříve se tedy na pozemcích uchytí ty nejběžnější plevely, ovšem už v dalších letech lze pozorovat přibývání nektaronosných lučních bylin. Částečně se ovšem na žádoucím vývoji podílí i člověk. Na území je například přinášena pokosená vegetace z druhově bohatých luk, jež se přímo na místě nechá doschnout. Semena se později přirozeně ujmou a ztráta je minimální, což se o jiných způsobech sběru semen bohužel říci nedá.

Obnovovaná plocha tak dostane darem i druhy, které aktuálně v Milovicích prakticky nerostou, ovšem dokáží se skvěle vypořádat s nadstavenými podmínkami. Jde o proces, který je odborníky nazýván asistovaná sukcese.

Kromě toho však organismům žijícím na zdejších pastvinách pomůže také ukončení intenzivní hospodářské činnosti, což mimo jiné zamezí používání nejrůznějších postřiků. Nedochází tak k zatížení umělými pesticidy a hnojivy, což má velmi pozitivní dopad na mnoho druhů motýlů a dalšího hmyzu.

Čísla hovoří za vše. Podle posledních průzkumů se v Milovicích vyskytuje asi 42 % druhů denních motýlů, jež lze v ČR spatřit.

Rezervace v Milovicích stále ještě není dokončena

Ovšem záchranné procesy stále ještě běží. K tomu, aby byla milovická rezervace divokých koní dokončena, jsou potřeba další 2 miliony korun. Dnes je již částka skoro shromážděna, zbývá tak vybrat posledních cca 60 000 Kč. Přispět může kdokoliv.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.