Djerba

Djerba: Od jara až do podzimu

Až 320 slunečných dnů v roce, dlouhé písečné pláže a vůně jasmínu, to je ostrov Djerba, který od jara až do pozdního podzimu díky počasí patří k velmi vyhledávaným destinacím.

Co přilákalo Odyssea

Na tuniský ostrov Djerba podle báje zakotvil i řecký Odysseus při svém putování z Troje. Co ho sem přilákalo, není jisté, možná pohostinnost místních obyvatel, možná vůně jasmínu nebo čisté světle modré moře s plážemi, které mají ten nejjemnější písek, což láká na dovolenou na Djerbu i dnešní turisty. Tou nejnavštěvovanější pláží na ostrově je Sidi Mahrez, podél ní se rozkládá většina hotelů a resortů. V blízkosti najdete také golfové hřiště, jehož architekti se nechali inspirovat golfovými hřišti Z Velké Británie. Další vyhlášenou pláží je Sidi Yati blízko majáku Taguermess. Pláž je opět písčitá a velmi široká, ojediněle s kamenitým dnem.

Djerba

Synagoga La Ghriba

La Ghriba, La Merveilleuse nebo také česky Nádherná, to jsou názvy pro synagogu nacházející se ve vesnici Er Riad.  Jedná o jednu ze dvou synagog, které jsou už delší dobu domovem židovské komunity na ostrově. Poprvé se zde Židé usadili v roce 586 př. n. l, potom co byl zničen Šalamounův chrám v Jeruzalémě. Na jižním pobřeží zase vesnička Guellala představuje zdejší tradici, která se předává z generace na generaci. Jde o tradiční hrnčířskou výrobu na Djerbě. Místní hrnčíři vám pak rádi předvedou proces výroby nejrůznějších váz, misek a džbánů.

Velbloudi

To nej na Djerbě

Nejvyšším zdejším pahorkem Dhahret Aadloun, ovšem do výšky činí jen 54 metrů. Na pahorku se nachází Muzeum Guellala se zajímavými expozicemi, vyhlídkou a stylovou kavárnou. Přízvisko největší na Djerbě zastupuje Houmt Souk, hlavní a největší město. Název města můžeme položit jako Tržní čtvrť a v centru se rozlehlé tržiště s řemesly a obchůdky opravdu nachází. Každý den dopoledne se zde dokonce koná rybí dražba, což je opravdu podívaná. K nejúrodnějším oblastem ostrova patří již zmíněný Houmt Souk, dále Mahboubine a El May, kde se pěstují hlavně fíky a olivy.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

1 komentář

  1. Martin Odpovědět

    Teda pokud někoho takhle okouzlí Djerba jako redaktorku tady v tom článku,tak to asi moc zcestovalý nebude.
    Já bych takto Djerbu rozhodně nepopsal…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *