Do Chorvatska autem? Buďte na pozoru – policie přitvrzuje a na vybraných úsecích bude pokutovat opravdu nekompromisně

Chorvatsko, Do Chorvatska autem, Chorvatsko, pokuta, silnice, automobil

Do Chorvatska autem? Buďte na pozoru – letos hrozí větší riziko pokut než kdy dříve. Až si budete balit kufry a snít o sluncem zalitých plážích a křišťálově čistém moři v Chorvatsku, připravte se na přísnější předpisy pro řízení, které mohou vaši dovolenou opravdu nepříjemně ovlivnit.

Chorvatsko totiž zpřísňuje pravidla pro řidiče pomocí řady nových technologií a zákonů, které mají zvýšit bezpečnost silničního provozu, ale mohou také vést k vysokým pokutám pro nepozorné turisty.

Nové technologie pro monitorování dopravy

Chorvatské úřady zavádějí po celé zemi pokročilé radarové systémy, které umí víc než jen kontrolovat rychlost. Tyto špičkové systémy jsou schopny zjistit, zda jsou řidiči a spolujezdci připoutáni bezpečnostními pásy a zda řidič za jízdy nepoužívá mobilní telefon. Kromě toho jsou tyto radary propojeny s databází, která na základě registrační značky vozidla kontroluje platnost jeho technické kontroly.

Kolona aut

Foto: Pixabay

Výše pokuty nepříjemně překvapí

Pokuty za dopravní přestupky v Chorvatsku mohou být vysoké a dosahují až 50 000 Kč (cca 2 000 EUR). S loňským zavedením eura v Chorvatsku mohou tyto pokuty zahraničním řidičům připadat ještě bolestivější. Je důležité si uvědomit, že tyto pokuty se vztahují na všechny řidiče, včetně turistů, a jejich ignorování může vést k závažnějším následkům.

Jednou z nejvýznamnějších změn letošního roku je totiž zvýšené přeshraniční vymáhání dopravních pokut. Pokud obdržíte pokutu v Chorvatsku a rozhodnete se ji ignorovat, mohou chorvatské orgány požádat o vymáhání pokuty orgány vaší domovské země. To znamená, že následky vám mohou hrozit ještě dlouho poté, co se opálíte.

Ovšem pokud budete o těchto změnách vědět a náležitě se na ně připravíte, můžete se vyhnout nečekaným pokutám a zajistit, že vaše dovolená zůstane příjemná a bez stresu.

 

Zdroj: https://www.top-pojisteni.cz/pojistovaci-poradna/novinky-ze-sveta-pojisteni/autem-do-chorvatska-kolik-stoji-cesta, https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/chystate-se-do-chorvatska-projdete-si-predpisy-a-pokuty-v-je/r~c5d032065d0d11e8888f0cc47ab5f122/v~sl:509cef0d38d31c5048fcecbddeab135d/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.