Manakha

Do Jemenu za starobylou architekturou a zcela odlišnou kulturou

Na světě je tolik zajímavých míst, kam stojí za to se podívat. Jestliže už máte procestovanou celou Evropu a přemýšlíte, kam se vydat tentokrát, máme pro vás tip. Co takhle si zaletět pro změnu do Jemenu? Co všechno tam na vás čeká? A je to vůbec bezpečné?

Do Jemenu raději v zimě

Abyste se vyvarovali horkému a suchému létu, doporučuje se navštívit Jemen v období od října do dubna. Asi nestojíte o teploty dosahující až 60 °C ve stínu, jak tomu kolikrát v letním čase je. Jemenské klima je totiž tropické a velmi suché, kdy naprší sotva 100 mm srážek za rok. Tedy až na západní oblasti hor, kam déšť přinášejí letní monzuny vanoucí od Indického oceánu. Co se týká počasí, bude záležet hodně na tom, kam se vypravíte. Třeba hlavní město Sana´a leží na ve výšce přes 2 a čtvrt tisíce metrů nad mořem, takže noci jsou v něm v létě poměrně chladné – okolo 15 °C.

Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: H. Grobe / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jemen1988-061_hg.jpg

Nebezpečí na každém kroku?

Jemen patří k nejméně rozvinutým zemím na světě. Téměř polovina jemenských obyvatel je negramotná, četné vojenské konflikty poničily dopravní infrastrukturu a zdravotnická zařízení, takže dostupnost lékařské péče není nejlepší. K tomu připočteme vysoké procento možnosti nakazit se žloutenkou či malárií. Toto vše dělá Jemen cílovou zemí pro odvážné cestovatele, kteří se nebojí a mají pro strach uděláno. Občas se totiž stane, že jsou cizinci unášeni, případně se ve městě Aden odpálí nějaký sebevražedný atentátník Al-Káidy.

Proč vůbec Jemen navštívit?

Turistům ale bude odměnou pohled na zcela jinou kulturu a zejména odlišnou architekturu. V tomto vede hlavní město Sana´a, a to zejména Staré město, pro které jsou typicky starobylé úzké výškové budovy z přírodních materiálů (většinou na vzduchu sušených cihel z bahna). Jejich historie sahá až do 8. a 9. století a právem byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

Zdroj einfo: wikipedie.cz, www.mzv.cz, https://www.bbc.com/travel/article/20211004-yemens-ancient-soaring-skyscraper-cities

Vesnice Manakha. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Bernard Gagnon / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Manakha.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *