Do Kutné Hory za svatou Barborou, pražskými groši nebo rozhlednou Havířská bouda

Do Kutné Hory se nejčastěji jezdí za návštěvou její chlouby – gotického chrámu svaté Barbory. Kdo miluje procházku starobylými uličkami, pak si zde přijde na své. Za prohlídku ale stojí i mladší stavby, než jsou zde běžně k vidění. Co třeba se podívat na Havířskou boudu?

Z historie Kutné Hory

Historické centrum Kutné Hory je městskou památkovou rezervací, zapsanou už v roce 1995 na Seznam světového dědictví UNESCO. Tudy chodívali i zdejší rodáci Mikuláš Dačický z Heslova nebo Josef Tilli, známější ovšem pod jménem Josef Kajetán Tyl. Historické události si v tomto městě horníků podávaly ruce. Bohatství města, spočívající ve stříbrných dolech, se stalo základem královské moci v Čechách. Kutné Hory si hleděl císař Karel IV. i jeho syn král Václav IV. V roce 1409 tu byl podepsán Dekret kutnohorský, v 17. století na koleji vyučoval Bohuslav Balbín a pracoval tu i Karel Havlíček Borovský.

Chrám svaté Barbory zná snad každý

Velkolepou gotickou stavbu katedrály svaté Barbory není třeba představovat. Za prohlídku kromě ní ale stojí i České muzeum stříbra, kde je k vidění středověký stříbrný důl. Ve Vlašském dvoře je pak královská mincovna, kde se razily pražské groše. Poněkud morbidnější podívanou nabízí kostnice v Sedlci u Kutné Hory, v níž najdete na 40 tisíc ostatků zemřelých. Většinou jsou to oběti morových epidemií a husitských válek, z jejichž kostí byl vytvořen třeba bizardní lustr s hlubokou symbolikou. Memento mori ukazuje na hlubokou pomíjivost světského života.

NPP Kaňk. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: tomáš Merta / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NPP_Ka%C5%88k_(5).jpg

Havířská bouda

Když se budete nacházet v Sedlci u Kutné Hory a obdivovat se lopatkám, holenním kostem a lebkám ve zdejší kostnici, skočte se také podívat do Národní přírodní památky Kaňk. Je to malý opuštěný vápencový lom na jihovýchodním úbočí stejnojmenného vrchu. Vede sem žlutě značená turistická stezka ze Sedlce. Na oblasti je zajímavé to, že je stará asi 100 milionů let a našli se zde druhohorní zkamenělí živočichové.

Zpříjemněním návštěvy zdejší krajiny může být rozhledna Havířská bouda, která se od přírodní památky Kaňk nachází ve vzdálenosti necelých 400 metrů. Rozhledna je zděná, 30 metrů vysoká. Postavena byla v roce 2003 na místě bývalé hájovny. Vystoupat na ni lze po 144 schodech, nebo se nechat vyvézt výtahem až nahoru. K dispozici je tu kavárna a v dolní části pak restaurace a penzion.

Zdroj info: Wikipedie.org, Mapy.cz

Kutná Hora, kamenná kašna. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.