Jak zlepšit ovzduší ve městech? Lidé si často myslí, že jde o problémem velkých podniků, ale není tomu tak

Auto

Současní situace okolo pandemie a nejrůznějších lockdownů souvisejících s onemocněním covid-19 nás přesvědčila, že přestože není osobní automobilová doprava dominantním znečišťovatelem ovzduší, přece jen má na znečištění měst svůj podíl.

Princip je vlastně jednoduchý – kumulace vozidel postávajících v kolonách vede k výraznému snížení kvality vzduchu v daných lokalitách. To mohou samozřejmě potvrdit všichni lidé, žijící poblíž hlavních dopravních uzlů. Právě ti jsou nejvíce vystavováni zplodinám i hluku, což samozřejmě vede ke zdravotním problémům.

Jen o poskakování v kolonách to není

Stále přibývající počet vozidel nám však neodmyslitelně způsobuje i další komplikace. Určitě znáte problémy s nalezením parkovacího místa. A dopravní zácpa? To už je běžný kolorit nejenom naší metropole.

Foto: Pixabay

Snížit počet automobilů v centrech velkých měst lze mnoha způsoby, ovšem pomoci můžeme i my sami. Ideální je samozřejmě chodit pěšky, což však často není možné. Jaké jsou tedy možnosti? V pracovních dnech může pomoci spolujízda kupříkladu, ovšem stále platí, že nejvhodnější alternativou přepravy na větší vzdálenosti je hromadná doprava.

Seznamte se s novými značkami

Pro všechny občany dojíždějící do města třeba za prací dobře slouží záchytná parkoviště zvaná P+R (park and ride). Umožní vám zaparkovat vůz na okraji města a dále pokračovat navazujícími prostředky hromadné dopravy. A svou roli hraje i městská cyklistika. Je ekologická, a navíc zdravá. I proto v současnosti snad všechny významné světové metropole budují cyklostezky, stojany i cykloboxy na uložení kol. A Praha není výjimkou.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Ke zlepšení provozu a ovzduší ve městech můžete přispět sami | Protext – PR služby ČTK, Přechod na udržitelnou mobilitu v Praze si do roku 2030 vyžádá dalších 374 milionů EUR, aby mohlo být dosaženo cílů Zelené dohody | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.