Do přírody na hrad Hartenberg, zříceninu pivovaru a rozhlednu Cibulku na Šibeničním vrchu

Nezvyklé teplo, které panuje na přelomu let 2022 a 2023, láká k vycházkám do přírody, v níž ptáci cvrlikají, jako by mělo za chvíli přijít jaro. Na to si budeme muset ještě čtvrt roku počkat. Ovšem za přírodními krásami lze vyrazit už nyní, když jsou slunečné dny. Co se třeba podívat na rozhlednu Cibulku v Krušných horách?

Naučná stezka Oloví

Až pojedete na rozhlednu Cibulku, tak pozor, abyste neskončili na vyhlídkové věži Cibulka v Praze. Tento článek bude o rozhledně v Krajkovské pahorkatině na Šibeničním vrchu u města Oloví. Z jeho středu vede naučná stezka Oloví, tematicky zaměřená na historii a místopis, pohoří Krušné hory a zejména na hornictví. Její trasa je dlouhá 4,5 kilometru, má střední náročnost. Vede přes kapli sv. Josefa, kapli Nejsvětější Trojice – Grotte, důlní dílo sv. Anna a končí na Šibeničním vrchu u rozhledny Cibulka.

Cesta na Cibulku z Josefova přes Hřebeny

Na rozhlednu Cibulku se pěšky dostanete také z obce Josefov, odkud vede modře značená turistická stezka, která se u rozcestníku Hartenberg – hrad v obci Hřebeny napojuje na zelenou trasu. Než se ale na ni vydáte, určitě si nenechte ujít prohlídku zříceniny uvedeného hradu, který pochází z přelomu 12. a 13. století.

Založený byl na skalnatém ostrohu na říčkou Svatavou. Od roku 1997 je v soukromých rukou a jeho vlastník se pustil do jeho rekonstrukce. Hrad je přístupný od května do září. Jeho prohlídka trvá asi hodinu a zaplatíte za ni 110 korun za dospělé a 70 korun za děti, studenty a důchodce.

Hrad Hartenberg, věž. Foto autor: Libor Kočí; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hartenberg_v%C4%9B%C5%BE.JPG

Z hradu Hartenberg se vrátíte na rozcestí a budete pokračovat po zelené cestě, která vede okolo zříceniny pivovaru Hartenberg až na Šibeniční vrch k rozhledně Cibulka. Délka celé trasy je necelých pět kilometrů.

Rozhledna Cibulka

V nadmořské výšce 666 metrů stojí rozhledna Cibulka, která je celoročně přístupná. Vybudována byla na místě původní rozhledny, která byla zničena za druhé světové války. Tvoří ji ocelová konstrukce s dřevěnými prvky. Je vysoká 30 metrů a její vyhlídková kopule má tvar cibule.

Z rozhledny jsou krásné výhledy všemi směry. Uvidíte z ní město Oloví, hřebeny Krušných hor, Boučský vrch, Sokolovskou pánev a město Sokolov, Slavkovský les, Smrčiny se Zelenou horou.

Zdroj: https://www.hartenberg.cz/; https://www.olovi.cz/naucna-stezka

Rozhledna Cibulka na Šibeničním vrchu. Náhledové foto autor: Lubor Ferenc; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rozhledna_Cibulka_%C5%99%C3%ADjen_2021_(1).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.