Tajemství půvabu čínského porcelánu – proč byl dříve v Evropě tak žádaný?

Tajemství půvabu čínského porcelánu rozhodně nelze shrnout do několika slov. Nelze ovšem popřít fakt, že byl po dlouhou dobu v Evropě velmi oblíbený a dodnes ho můžete najít v původních inventářích mnoha honosně zařízených zámků.

„Když přestane pršet a mraky se vytratí, barva oblohy je jako stvořená pro modrobílý porcelán.“ Přijde vám to poetické? Není divu, takto staří Číňané popisovali modrobílý porcelán dynastie Sung. Je opravdu legendární a lze ho poznat na první pohled.

Odkaz dynastie Sung dnešní době

Tento porcelán je opravdu unikátní. Má modrobílou barvu a elegantní vzhled, který je typický pro dynastii Sung (v Číně vládla od roku 960 až do roku 1279), která představovala jednu z nejúspěšnějších epoch čínské historie.

Foto: Pixabay

Legendární je především město Nan-Feng a jeho pec Paj-še, která začala fungovat v prvních letech období zvaného Severní Sung a porcelán produkovala až do poloviny následujícího období označovaného jako Jižní Sung. Tento porcelán se vyznačoval čistě bílou barvou, vysokou jemností, tenkým profilem a hustou a pevnou strukturou. Není proto divu, že dostal vlastní název – říkal ose mu „Bílý porcelán Paj-še“ nebo „nefrit Paj-še“. Opravdovou unikátnost mu však dodává křišťálově čirá glazura s jemným leskem a modrobílou barvou.

Stále živá historie

Dnes se ve městě Nan-feng stále ještě nachází 32 starobylých pecí z dob dynastií Sung a Jüan. A v době jejich největší aktivity muselo jít o doopravdy impozantní pohled – pece se totiž táhnou po délce více než 2500 metrů.

Zdroj:  https://mma.prnewswire.com/media/1939907/A_Piece_of_Song_Porcelain_from_Baishe_Kiln.mp4, https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/cctv-kus-porcelanu-dynastie-sung-z-pece-paj-se/2282640

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.