Do Rožnova pod Radhoštěm do muzea v přírodě, na Jurkovičovu rozhlednu i kozí farmu

Jet na výlet do muzea neznamená strávit půl dne jen prohlídkou expozice uvnitř budovy. V Rožnově pod Radhoštěm se při pobytu v muzeu budete pohybovat na čerstvém vzduchu a v příjemném stínu vzrostlých stromů. Zdejší skanzen má dlouholetou historii, která sahá do 20. let minulého století. Návštěvníky seznamuje se životem na Valašsku. Co zajímavého tedy v Rožnově pod Radhoštěm na vás čeká?

Dřevěné městečko

Na návštěvu Muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm si vyhraďte raději několik hodin. Klidně tu strávíte i celý den procházkou mezi jednotlivými venkovními exponáty. Nejstarší částí skanzenu je Dřevěné městečko, které ukazuje podobu historického náměstí. Je tvořeno souborem originálních dřevěných staveb, které byly do skanzenu přeneseny z rožnovského náměstí a jeho okolí. Prohlédnout si budete moci fojtství, hostinec, kostel sv. Anny, pohřební vůz, Valašský Slavín s náhrobky významných osobností – například Emila a Dany Zátopkových, Jana Rokyty, Jana Karafiáta.

Valašská dědina, stříhání ovcí. Foto: soukromý archiv Jany Fojtíkové

Valašská dědina

Tato část skanzenu je největší. Nezapomeňte si obout pohodlné boty, protože jednotlivé chalupy jsou rozmístěné v kopcovitém a členitém terénu. Seznámíte se s tím, jak žili lidé v 18. a 19. století. Nahlédnete i do vnitřku chaloupek. Většina staveb jsou originály přivezené z původních míst. Některé budovy jsou i věrné kopie nebo vědecké rekonstrukce. K vidění jsou zde domek bezzemka, sušírna ovoce, hostinec, zvonice, komora, obecná škola, toleranční kostel, větrný mlýn a další.

Mlýnská dolina

Nejmladší částí skanzenu je Mlýnská dolina, která nabízí návštěvníkům na vlastní oči spatřit v provozu vodní mlýn, pilu a valchu. Rozkládá se na rovině údolní louky u starého vodního náhonu. Tato expozice jako jediná ze skanzenu je možná jen s průvodcem na základě časové vstupenky.

Valašská dědina. Foto: soukromý archiv Jany Fojtíkové

Jurkovičova rozhledna

Po prohlídce rožnovského skanzenu ale z města ještě nespěchejte pryč. Za vidění stojí i Jurkovičova rozhledna, která stojí nad muzeem v přírodě na Karlově kopci. Cesta k ní začíná na parkovišti na ulici Palackého a je dlouhá okolo jednoho kilometru. Plány na výstavbu rozhledny vytvořil architekt Dušan Jurkovič již v roce 1896. Se stavbou se ale započalo až v roce 2010. Do provozu byla rozhledna uvedena v roce 2012. Má typické rysy Jurkovičových staveb. Z rozhledny je vidět na obce Hutisko, Vigantice, Hážovice, Tylovice i centrum Rožnova pod Radhoštěm.

Kozí farma Zerlina v Hážovicích

Po prohlídce skanzenu a rozhledny vám možná přijde vhod občerstvení chutnými kozími sýry, jogurty nebo zmrzlinou z kozího mléka, vše v bio kvalitě. V Hážovicích, místní části Rožnova pod Radhoštěm, se nachází rodinná kozí farma. V jejím obchůdku si tyto dobroty lze zakoupit. A když se objednáte předem na exkurzi, tak vám zdejší pracovníci dokonce předvedou celé stádo koz, pastevecké border kolie v akci, ba i dojení. Možná si zkusíte i kozu sami podojit.

Zdroj: https://www.nmvp.cz/roznov; www.zerlina.cz

Kostel sv. Anny v Dřevěném městečku. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org, autor: Pudelek, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vala%C5%A1sk%C3%A9_muzeum_v_p%C5%99%C3%ADrod%C4%9B_-_kostel.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.