Motorkáři jako sebevrazi na silnicích? Už dávno ne – podle statistik jejich nehod dlouhodobě ubývá

Počet nehod motocyklistů se v ČR dlouhodobě snižuje a ubývá také těžce zraněných. Bohužel se však nad 3000 se ale celkový počet havárií s účastí motorkářů dostává rok co rok. Paradoxem přitom je, že motorku v Česku vlastní čím dál více lidí.

Kdo si na silnici nevede nejlépe

I když řidiči motorek nenajedou obvykle za rok tolik kilometrů jako řidiči aut, stále patří k jedné z nejohroženějších skupin silničního provozu. Statistiky také ukazují další zajímavou věc, a totiž tu, že těžké nehody už nejsou doménou mladých řidičů. Ba právě naopak, po střetu nejhůře dopadnou motorkáři ve věku od 35 do 44 let. A kdy se nejčastěji bourá? jednoznačně o víkendech.

Chcete konkrétní čísla? Tady jsou. Podle údajů Centra dopravního výzkumu (to pro své průzkumy využívá dat Policie ČR) se vloni stalo 3129 nehod s účastí motocyklistů. Vypadá to jako děsivě vysoké číslo, že? A ani další statistiky nejsou veselejší.

  • Následkem nehod zemřelo 82 motorkářů,
  • dalších 329 jich bylo zraněno těžce
  • a 2138 lehce.

Foto: Protext

Není bez zajímavosti, že mezi roky 2021 a 2020 došlo k poklesu nehod o 3,3 %. k tomu je vhodné také dodat, že: „Motorkářská sezona trvá přibližně půl roku a celkového dopravního výkonu, tedy počtu ujetých kilometrů, představují motocyklisté zhruba jen jeden a půl procenta. Přesto jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin na silnicích,“ říká Ing. Jiří Novotný, vedoucí instruktor Týmu silniční bezpečnosti a místopředseda Asociace autoškol ČR.

Ještě několik zajímavých čísel

Nejvíce nehod s těžce zraněnými motocyklisty stane o víkendu mezi 14 a 18 hodinou – tedy tak to alespoň tvrdí statistiky. A za posledních deset let evidují statistiky 35.324 dopravních nehod s účastí motocyklisty, 846 usmrcených motocyklistů a 5120 těžce zraněných s následky na celý život.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Nehod motorkářů dlouhodobě ubývá. Nejvíce bourají čtyřicátníci | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.