Dolaroví miliardáři, kteří doslova přes noc skončili na nule. Něco takového zažít nechcete

peníze

Dolaroví miliardáři: Nemovitosti a obchodní podíly jsou i vlastníků peněz velmi oblíbené. Ale i když nevlastníte spoustu peněz fyzicky, neznamená to, že je nemůžete přes noc ztratit. Něco o tom vím bývalí miliardáři.

Jmenují se Björgólfur Guðmunddsson a Allen Stanford. A co vedlo k jejich krachu?

Björgólfur Guðmunddsson a kolaps islandského bankovního systému

Zdroj bohatství Guðmundssona ležel ve většinovém vlastnictví banky Landsbanki. Magazín Forbes jeho jmění v březnu 2009 odhadl na 1,1 miliardy dolarů (5,2 miliardy korun), čímž se stal teprve druhým islandským miliardářem. V jeden čas vlastnil i britský fotbalový klub West Ham United. Krizovým se pro něj stal rok 2008.

V červenci vyhlásil osobní bankrot v důsledku světové finanční krize, která zapříčinila kolaps islandského bankovního systému. Dnes jde o prvenství, o které nikdo nestojí, jedná se totiž o největší osobní bankrot v islandské historii. Guðmundssonovo dluhy dosahují 760 miliónů dolarů (3,6 miliardy korun).

Foto: Pixabay

Allen Stanford a jeho letadlo

V roce 2008 se Allen Stanford, zakladatel, majitel a šéf finanční skupiny Stanford Financial Group, mohl radovat z 2,2 miliard dolarů (49 miliard korun). Své jmění se ale rozhodl nabýt způsobem, který se mu stal osudným. V roce 2012 byl soudem uznán vinným z podvodu. Jednalo se o podvodné investiční operace, během nichž klienti svěřili společnosti své peníze za účelem další investice.

Ovšem společnost namísto investování peníze vyplácela části investorů, kteří investovali jako první. Takový systém ale dokáže fungovat jen chvíli, pokud stále přicházejí noví investoři, ti, co se připojí jako poslední, přijdou zcela o všechno. Utopilo se tak 7 miliard dolarů. Kromě ztráty svého jmění jej dostihl ještě jeden trest. Odpykává si jej ve formě odnětí svobody na 110 let. K podvodu mu totiž přišli na spiknutí a maření výkonu spravedlnosti.

Zdroj: https://www.euro.cz/byznys/letadlo-allena-stanforda-dosedlo-na-zem-skoda-je-sedm-miliard-dolaru-774094, https://en.wikipedia.org/wiki/Bj%C3%B6rg%C3%B3lfur_Gu%C3%B0mundsson

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.