Sázava

Dolní Posázaví má stále co nabídnout

Oblast kolem Sázavy je unikátní svou mystickou atmosférou, trampskými osadami, středověkými hrady a hlubokými kaňony. Ta nejzajímavější místa dolního Posázaví stojí určitě za návštěvu, a která že to jsou?

Vlčí jámy

První perlou je zřícenina gotického královského hradu, tyčící se na ostrově nad řekou a je volně přístupná.  Na tomto hradě se vždy scházeli umělci, kteří byli zdejší krajinou inspirováni.  Při svých cestách se tu zastavil Karel Hynek Mácha. Čas od času se tu také konají kulturní akce.  Kousek za vesničkou Prosečnice se zase nachází v lesích kamenitá rokle, které se říká Vlčí rokle či Vlčí jámy. Dnes jedná už o přírodní rezervaci se změtí balvanů porostlých mechy. Nad tímto kamenným mořem roste bukový les, kam se dostanete po turistické cestě a na horní hranici stojí bývalá myslivna Horní Požáry.

Ledeč nad Sázavou

Legendární trampské osady

Zdejší posázavské trampském osady jsou dnes již legendou. Najdete zde osady s indiánskými totemy a jména jako např. Arizona, Toronto, Údolí ticha, Ztracená stopa a další.  Dřevěné sruby a chaty s indiánskou výzdobou jsou úsměvným symbolem své doby i velkou atrakcí pro projíždějící vodáky.

Sázava

Zlatá řeka

Sázavě se ,,Zlatá řeka‘‘ říkalo vždy a tento romantický název nezískala jen tak.  Už za dob Keltů se tu totiž rýžovalo zlato z písečných nánosů a ve středověku se už těžilo ve štolách.  S těžbou se přestalo za husitských válek, a pokud vás tato historie zajímá více, můžete v Dolní Studené jednu ze štol navštívit, konkrétně štolu sv. Josefa.  Ta zpřístupňuje 200 metrů bývalých zlatonosných důlních chodeb.  Ve městě Jílovém najdete také Regionální muzeum se stálými expozicemi Historie těžby zlata a jeho zpracování, Tramping či příroda dolního Posázaví.  Mezi vlakovými zastávkami Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem se nachází zcela ojedinělý železniční mostem, který se tyčí na sedmi obloucích o rozpětí 12 metrů na údolím Kocour a pyšnící se výškou 41,7 metrů.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *