Ostrov Rujána: Každý si zde přijde na své

Ostrov Rujána

Každoročně na Rujánu dorazí tisíce turistů na dovolenou, kteří se těší na čisté Baltské moře, pláže, romantickou přímořskou architekturu i lázně.  Každý si tu na největším německém ostrově najde to své.  Tak si tento ostrov pojďme blíže představit.

Nízké břehy a dramatické útesy

Pobřeží Rujány vznikalo tak, že se postupně tenkými pruhy země připojovaly okolní ostrůvky.  Ostrov je díky tomu zajímavý a najdete tady všechno, na co si vzpomenete.  Nízké západní břehy, i dramatické útesy na východě.  Turisté se kromě panenské přírody ubírají do malebných měst jako je Sellin, Blinz či Lohme.  Pokud vám ale atmosféra města nebo výšlap do skal nic neříká, určitě vás potěší alespoň pirátský festival nebo čerstvé herinky.  Vyzkoušejte například Bismarckherink, co že je naložený sleď nakyselo s listovým salátem, cibulí a to vše v křupavé housce. K zahození nejsou ani rybí karbanátky Fishfrikadelle.

Přímořské lázně Binz

Hlavním městem ostrova  Rujána je Bergen auf Rugen, který se nachází ve vnitrozemí.  Hlavním přístavem je Sassnitz. Z toho přístavu vyplouvají průmyslové rybářské lodě i trajekty do celého Baltu.  Od Sassnitzu dojedete směrem na jih přes lázeňský komplex  Prora, původně se jednalo o nacistický lázeňský komplex, až do přímořských lázní Binz. Lázně Binz jsou největším dovolenkovým střediskem ostrova.  Ráz městské architektury, starý jen okolo sto let, vás určitě dostane.  Zdobené dřevěné balkónky ve světlých barvách i vyhlášené tamní pláže s plážovými koši a pruhovaným čalouněním jsou pro tuto oblast zkrátka typické.

Národní park Jasmund

 Ti, co touží během prázdnin po jedinečných zážitcích, by neměli vynechat návštěvu národního parku Jasmund, který se nachází na severovýchodě ostrova.  Pověstné jsou stometrové křídové útesy. Z těchto výšin je skvělý výhled na okolí.  Kolem se také budete procházet původními bukovými lesy, které jsou i s útesy zapsány na seznam UNESCO.  Nejlepší výchozím bodem je Sassnitz a cestou se nezapomeňte podívat do Lohme, Haagenu  nebo rybářské vesničky Vitt.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.