Za památkami v podhůří Orlických hor

Orlické hory

Podhůří Orlických hor má všechno, co si můžete o rodinném víkendu přát.  Kromě spousty turistických stezek, na vás čeká také hodně kulturních zážitků.  Taková koncentrace památek na jednom místě, není nikde jinde.  Každé ze zdejších  panských sídel nabízí jiný zážitek a o to bude jejich návštěva pestřejší.  A na který zámek se zajít podívat?

Zámek Poštejn

První zastávkou je barokní zámek Poštejn, který se objevil třeba ve filmu Páni kluci nebo Jiráskově románu Poklad.  Bavit bude hlavně děti, ale i dospělým se zalíbí.  Hranné kostýmované nebo tajemné noční prohlídky vás vtáhnou do dějin rodu původních majitelů, tedy rodu Harbuval- Chamaré.  V kavárně na nádvoří vám pak nabídnou domácí koláče a skvělou kávu. A pokud chcete trochu adrenalinu, nechte se zavést do podzemního Bubákova. Pro ty nejmenší je tu bludiště Karla IV. V zámeckém parku.

Nový zámek

Nový zámek byl postaven ve 30. letech 19. století v empírovém stylu pro Josefa Kinského. V roce 1948 se stal zámek majetkem státu a dlouhé roky zde byl Výzkumný ústav pro chov prasat. V 90. Letech se zámek vrátil opět rodu Kinských a zámek spolu s parkem prošly kompletní rekonstrukcí.  Současným majitelem je František Kinský, který zde žije s rodinou a kromě péče o panství pořádá festivaly, výstavy a přednášky.  Prohlídka zámku je opravdu zajímavá a určitě vás okouzlí Zrcadlový sál nebo zámecká expozice ,,Život v biedermeieru‘‘.  Stejně jako u předešlého zámku, můžete posedět v zámecké kavárně s terasou, kde kuchyni velí syn pana hraběte.

Častolovice

Útlé interiéry plné čerstvých květin, to je zámek Častolovice.  Komnaty květinami pravidelně zásobuje sama hraběnka a majitelka Diana Phipps Sterrbergová.  Mezi nejhezčí prostory patří Rytířský sál s renesančními malovanými kazetovými stropy nebo arkádová chodba.  Zařízení zámku nezapře profesi i dobrý vkus paní hraběnky, která bývala bytovou architektkou. Za prohlídku stojí také zámecký pak s jezírkem, oboru s býlími daňky, nebo růžovou zahradu. Růžovou zahradu založila matka nynější majitelky a dnes je zde téměř 200 druhů růží. Nezapomeňte ani na zámeckou kavárnu na nádvoří a barokní kašnu z 18. Století se zlatými rybkami.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.