Dolní Vítkovice: Nejen pětikilometrový běžecký okruh přímo pod ostravskými vysokými pecemi

Zříceniny hradů patří bezesporu k atraktivním cílům rodinných výletů. Komu by se nelíbilo podívat se, jak se v dávné minulosti žilo? Technicky založení návštěvníci památek ale možná uvítají něco zcela odlišného. Třeba Dolní Vítkovice v Ostravě. Co zde na vás čeká a proč byste se tam měli zajet podívat?

Technická památka, která měla být původně zbourána

Kdo by si někdy pomyslel, že i vysoké pec budou jednou sloužit jako místo, kam se na podívanou sjíždějí lidé ze všech konců republiky. Ostrava je tímto pověstná a její industriální areál Dolní Vítkovice se právem nazývá Ostravské Hradčany. Neopakovatelné kouzlo těžebních věží, koksárny a výrobny surového železa lákají k návštěvě. Nyní je to již možné, protože uhlí se zde na dole Hlubina přestalo těžit v roce 1992 a poslední odpich a konec výroby železa přišel o šest let později.

Rušené srdce Ostravy ale nevyhaslo úplně, protože následovala jeho postupná přeměna na Velký svět techniky, přestože prvotní myšlenka byla zbourat všechno. Ale to by byla škoda. Zachování Dolních Vítkovic jako technické památky příštím generacím je záslužná činnost. V prosinci 2008 se jako jedna ze čtyř českých památek dostaly na seznam Evropského kulturního dědictví.

Mig 21. Foto: Pixabay

Bolt Tower

Centrem Dolních Vítkovice je Velký svět techniky, který obsahuje čtyři stálé expozice – Svět Civilizace, Svět vědy a objevů, Svět přírody a Dětský svět. Jsou zde učebny, dílny, laboratoře, 3D kina a Divadlo vědy. Kdo by se chtěl na Dolní Vítkovice podívat z výšky, může vystoupat na Bolt Tower vysokou 77,7 metru, což je ve skutečnosti vysoká pec č. 1. Nyní slouží jako rozhledna i kavárna. Pochází z roku 1871 a fungovala až do roku 1998. Najdete tu také interaktivní naučnou a vyhlídkovou trasu, na kterou byste měli vzít především své zvídavé děti.

Od 10. května je Bolt Tower opět veřejnosti přístupná formou individuálních prohlídek, a to v čase od 10 do 18 hodin. Lístky je třeba si ale rezervovat on-line.

Běžecký okruh přímo pod vysokými pecemi

V sobotu 15. května na svátek Mezinárodního dne rodiny bude ve zkušebním režimu v Dolních Vítkovicích otevřený veřejnosti unikátní běžecký okruh pod vysokými pecemi. Kdo si chce zaběhat, má možnost. Okruh měří 5 kilometrů, start i cíl je zdejším workoutovém hřišti.

Zdroj info: dolnivitkovice.cz

Bolt Tower. Náhledové foto: Pixabay

 

 

 

 

 

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.