Jezero Loktak

Jezero Loktak: Do indického Manípuru za jediným plovoucím národním parkem na světě

O Indii se říká, že buď si ji zamilujete, nebo ji budete nenávidět. V každém případě je to země se zajímavými přírodními krásami a kulturou, kterou stojí za to poznat. Víte, že se v Indii nachází jediný plovoucí národní park na světě? Tento originální kousek země nabízí spoustu zajímavého k vidění.

Do Indie za její odlišností

Někdo jezdí do Indie meditovat a vyčistit si hlavu, plnou unavujícího moderního balastu. Načerpá zde novou energii, kterou třeba získá i tím, když zjistí, jak chudě mohou v některých končinách světa lidé žít. To si pak současných vymožeností bude lépe vážit a nebude je považovat jen za samozřejmou součást svého života.

Vraťme se však ke sladkovodnímu jezeru Loktak, které se nachází v indickém státě Manípur. Cestou do jeho hlavního města Imphalu by byla škoda jezero nenavštívit. Se svými 287 km2 je největším jezerem v Severovýchodní Indii. Nachází se v nadmořské výšce 769 m a jeho maximální hloubka je 4,6 m.

Život na phumdis

Sladkovodní jezero Loktak je malebnou podívanou s tisíci plovoucími ostrovy zvanými phumdis, které jsou tvořené narůstajícím organickým odpadem a biomasou s částicemi půdy.  Pouze 20 % phumdis je nad hladinou jezera, celých 80 % je pod ní. Zdejší ekosystém mokřadů a stálezelených lesů je mezinárodně chráněný na základě Ramsarské úmluvy. V roce 1977 tu byl vyhlášen Národní park Keibul Lamjao, a to na ploše 40 kilometrů čtverečních.

Jelen sangai. Foto: Pixabay

Plovoucí ostrovy jsou nejen domovem cenné fauny, hlavně jelena eldského neboli sangai, a flóry, ale také asi 4 tisíc domorodců, převážně rybářů a pěstitelů rýže, pro které je jezero Loktak zdrojem obživy. Mají zde postavené dřevěné chatky, v nichž přebývají. V době monzunu, kdy je v jezeře dostatek vody, phumdis plují. Jakmile nastává období sucha, vodní hladina klesá a phumdis se mohou dotknout dna jezera a čerpat z něho živiny.

Místní obyvatelé nabízejí možnost svezení se po jezeře na loďkách, případně klidné ubytování v některém z domků na plovoucích ostrovech nebo pokrm z čerstvě ulovených ryb. Turisté si z návštěvy jezera Loktak odnášejí neopakovatelné zážitky.

Zdroj info: wikipedie.cz

Jezero Loktak. Náhledové foto: Wikimedia.Commons.org / autor foto: Šarada Prasad CS

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *