Vuno

Dovolená Albánie: Poznejte malebnou vesničku Vuno

Albánie je zemí, která se neřadí tradičně mezi cílové destinace většiny Evropanů podobně, jako je tomu u některých chorvatskýc či italských obcí a letovisek. Chcete-li mít ale vaši dovolenou poněkud méně tradiční, pak není od věci právě na tuto malou neobyčejnou zemi vsadit. Naším tipem je menší vesnička Vuno, která láká romantikou, spoustou vůní, mořem i tradicemi. Podívejme se tedy na její přednosti v následujícím článku mnohem podrobněji. Společně se přesvědčíme, že zde lze strávit pohodou prosycenou dovolenou.

Stopovací dobrodružství

Albánie je typická především stopováním. Vyrazit do zmiňované vesničky můžete právě tímto způsobem, a to třeba z Vlorë. Silnice je tady poměrně nová i přesto, že vede skrze hory přes velké množství serpentin. Stopnout si můžete cokoli. Výjimkou nejsou ani staré mercedesy a jiné koráby, které byste třeba jinde na cestách již spatřit nemuseli. Jedná se o jakýsi kolorit, který není od věci vyzkoušet na vlastní kůži. Po cestě uvidíte nejen na okolí, ale i na moře a postupně budete klesat k Vuně.

Jako vejce vejci

Drtivá většina vesnic v Albánii se sobě velmi nápadně podobá. Vuna v tomto ohledu není nijak odlišná. Krásné kamenné domky, schůdky ze stejného tradičního materiálu zasazené do svahu a tradiční kamenné oblouky budou hovořit za své. Jinak není od věci ubytovat se v místní škole. Albánská outdoorová asociace má pod svými křídly projekt Shkolla, který vám to umožní, a to za minimální poplatek. Jeho název stačí ve vesnici vyslovit a už vás někdo jistě ubytuje. Noc vyjde na nějakých 7 eur.

Krásná pláž jako odměna

Vuno se nachází pouze 4 kilometry od krásné pláže. Za hodinku pěší chůze sem bez problémů dorazíte. Pláž bývá většinou na rozdíl od některých městských třeba ve Vlorë a Sarandë úplně prázdná. Po cestě půjdete olivovými háji, ale na samotné pláži se nebude kam schovat, na což byste měli také myslet.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *