Autobusy na Madeiře

Ostrov Madeira: Cestování autobusem

Ostrov Madeira je bezesporu krásný a procestovat jej autobusem může být velmi zajímavé. Jestliže nevíte, kudy se vydat, vyplatí se koupit přímo brožuru v městečku Funchal, jež se této problematice věnuje. K dispozici je za 1 euro a najdete v ní podrobná data týkající se všech 5 společností, jež zde provozují autobusovou dopravu. Všechny spoje vyjíždějí z Funchalu a v podstatě krouží okolo celého ostrova. Prakticky jezdí každou chvíli nějaký ten spoj. Jak je to tedy s celým systémem autobusové dopravy a s dalšími záležitostmi?

Strohé jízdní řády

Vyznat se v systému odjezdů autobusů není vůbec jednoduché. Pokud jste zvyklí na české přepravní společnosti a zastávky, kde si všechno podrobně nastudujete, pak budete velmi překvapení. U každé z linek totiž najdete pouze odjezd z Funchalu a také cílovou stanici. Uveden je tady také čas, který strávíte na cestě z bodu A do bodu B. Jestliže ale volíte některou ze zastávek na trase, budete muset pouze odhadovat, kolik času vám cestování zabere. Některé linky nejsou úplně stejné co do trasy. Někdy tedy budete muset sledovat indexy, které jsou u jízdních řádů, jelikož se trasa mění.

Vše v brožurce není

Nepočítejte ani s tím, že v brožuře najdete veškeré vyčerpávající informace. Není zde třeba klasický seznam zastávek, jenž je pro každého cestovatele poměrně důležitý. Sem tam přijde i nějaká ta zajížďka, se kterou také tento tiskopis nepočítá. Jinak je dobré vědět, že poslední spoje vyjíždějí již okolo 17 hodiny, takže s nějakým otálením při návratu byste neměli operovat. Obecně platí, že linky jezdí častěji v období školního roku, kdy autobusy svážejí děti do škol a zpět.

Několik dalších zajímavostí

Zajímavé je bezesporu celkové rozložení místních obyvatel, kteří velmi nepravidelně vládnou angličtině. Domluvíte se třeba i některé zapadlém obchodě, nicméně při nákupu lístku na autobus to může být problém. Zkrátka nikdy nevíte, kde vám bude angličtina stačit, a kde naopak nikoliv. Není od věci ptát se přímo řidičů autobusů.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *