Reykjavík

Dovolená na severu

Pokud nejste zastánci horkých letní dnů a dovolených na pláži u Jadranu, vydejte se letos na sever.Tyto krajiny jsou sice méně navštěvované,ale určitě ne méně krásné. Ba naopak. Mám pro vás 3 tipy na dovolenou, kam se v létě vydat a co konkrétního v severských státech navštívit.

Norsko a Bergen

Bergen je druhé největší město Norska a zároveň je považováno za nejkrásnější město severní Evropy. Město leží v ideální poloze, má krásné stavby a další památky. To,že je město opravdu krásné dokazuje zápis v seznamu kulturního dědictví UNESCO. O zápis se postaraly pitoreskně barevné a dřevěné hanzovní domy zdejšího nábřeží. Pokud se rozhodne pro Norsko a vydáte se do města Bergen, určitě nezapomeňte navštívit rybí trh, který je zde každodenně. Za pěkného počasí vyjeďte lanovkou na Floyen a vychutnejte si úžasný výhled na město a okolí.

Reykjavík a jeho okolí

Reykjavík, hlavní město Islandu. Pro mnohé opravdu neznámá a nepopsatelná země.Ovšem  v dnešní době  díky skvělým leteckým spojům je Island více přístupnější , a tak se mnohé objevuje, i když teprve dnes. Prohlídka hlavního města vám zabere asi jeden den a ostatní dny dovolené můžete projet další města a krajiny Islandu. Mezi hlavní lákadla Reykjavíku patří Modrá laguna s geotermálním komplexem nebo Národní park Thingveril. Tato oblast je zajímavá nejen kvůli termálním pramenům, ale také kvůli geologickému rozhraní mezi severoamerickou a euroasijskou deskou. Dalšími lákadly je oblast Geysir s gejzíry a vodopád Gulfoss. Na všechna místa, která budete chtít navštívit, si můžete na Islandu půjčit auto, bude to sice poněkud dražší, ale určitě pohodlnější.

Nejstarší národní park Evropy

Tím nejstarším národním parkem Evropy je Abisko ve Švédsku. Národní park Abisko se nachází v nejsevernějším cípu u hranic s Norskem.  I když má park extrémní polohu, asi 200 kilometrů od polárního kruhu, je dobře přístupný. A to díky průtahu hlavní silnice a železnice do přístavu Norvik, což je přístav norský. Park je tvořen údolím s květnatými loukami. Prostě nádhera. Navíc zde můžete spatřit soby a nad hlavami orli. Pro návštěvu celého parku je dobré využít více dní, abyste si tu nádheru opravdu užili.  Park je na pobyty návštěvníku připraven, takže ubytování v hotelu či kempu nebude problém.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.