Vodopády

Za Rešovskými vodopády

S příchodem jara nastal čas na návštěvu nejrůznějších vodopádů a jejich okolí. Dnešním tipem budou Rešovské vodopády, které jsou považovány za nekrásnější na Moravě spolu s památkami na středověké dolování stříbra.

Výchozí bod

Rešovské vodopády najdeme v podhůří Jeseníků, konkrétně v severozápadní části Nízkého Jeseníku asi 7 kilometrů od Rýmařova. Přímo k Rešovským vodopádům vedou turistické trasy ze čtyř směrů. Rešovské vodopády, tak nabízí spoustu tipů na túry. Výchozím bodem nejkratší trasy je vesnice Rešov, kde naleznete i parkoviště a v případě potřeby i penzion. Naopak netradičním východiskem na cestě k vodopádům je Horní město, které je dnes tak trochu zapomenuté, i když v minulosti sloužilo jako centrum kraje. Má to však výhodu, nepotkáte tady davy turistů a v klidu zaparkujete.

Netradiční skanzen

Právě v Horním městě se ukrývá první zajímavost tohoto kraje.  Jelikož v minulosti se tady těžilo stříbro, zlato a další kovy, byl otevřen skanzen důlní techniky, který připomíná mnohaletou tradici. Slavné období svobodného císařského města s nerostným bohatstvím připomínají repliky starobylých těžebních strojů, jako jsou žentoury, větráky nebo důlní čerpadlo. Okolo replik najdete také naučné tabule, které popisují historii těchto dnes už památek.  Skanzen byl postaven z fondů MŽP, ale další stavby a konečné úpravy byly z nějakého neznámého důvodu pozastaveny.

Od řeky Huntavy

Hned od repliky důlního čerpadla se dostanete k řece Huntavě. Podél řeky pak krásně dojdete až k samotným vodopádům. Cesta vede po zeleném značení asi 3 kilometry.  Po třech kilometrech narazíte na Tvrdkovský potok do kterého se řeka Huntava vlévá. Tento soutok značí, že vodopády jsou již blízko. Nad tímto soutokem také stával kdysi hrad chránící stříbrné doly. Dnes už však z něj moc nenajdete. Ve chvíli kdy uvidíte skalnatou soutěsku s kamennými schody, jste již u cíle a můžete si vychutnat pohled postupně na všechny vodopády o různých výškách.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.