Dovolená po ČR? Připravte si hotovost, karty nepřijímají i v mnohých velkých firmách

Cykloturistika

Dovolená po ČR: 9 z 10 Čechů platí pravidelně hotovostí – alespoň tak to tvrdí nejnovější průzkum. A pro, protože bankomatů je ale stále málo. A na 88 procent Čechů si stále hotovost opatřuje výběrem z bankomatu.

Z květnového průzkumu agentury STEM/MARK pro provozovatele bankomatů Euronet vyplývá, že alespoň jednou týdně platí v hotovosti 89 procent Čechů. A aby toho nebylo málo, čtvrtina Čechů stále nedá na hotovost dopustit a vyloženě ji preferuje před platbou kartou.

Čísla jsou poměrně zajímavá

A to ještě není vše. V průzkumu bylo možné se dozvědět ještě víc. Denně využívá platbu v hotovosti čtvrtina lidí, z nich 30 procent mužů, ale pouze 19 procent žen. V minimálně týdenní frekvenci jde o 89 procent lidí.

peníze

Foto: Pixabay

„Podle našim dat vidíme, že lidé využívají dennodenně ke svým platbám hotovost. Mimo Prahu dokonce dochází k výběrům hotovosti ještě ve větší frekvenci než před pandemií. Větší potřebu hotovosti značí i to, že průměrná částka, které lidé vybírají, roste. Letos se vyšplhala až na 5000 korun,“ komentoval situaci výkonný ředitel Euronet ČR Ondřej Kozák.

Hotovost jako přežitek? Vůbec ne

Hlavní důvod, proč lidé platí hotově, je ten, že obchodníci platbu kartou nepřijímají. A neděje se to třeba jen u malých stánků s občerstvením. Mnohdy nepochodíte ani v restauracích nebo v ubytovacích službách. Pro 30 procent z nich bývá důvodem také potřeba rozměnit si. Každý pátý člověk platí ze zvyku nebo má rád větší kontrolu nad svými financemi.

„V malých městech platba kartou stále není standardem. Restauracím ani službám se nevyplatí si platební terminály pořizovat a zákazníci musí disponovat hotovostí. Bankomatů je ale stále minimum a obyvatelé musí dojíždět do větších měst. To stojí jak čas, tak dodatečné náklady,“ míní Kozák.

Zdroj: Průzkum: 9 z 10 Čechů platí pravidelně hotovostí, bankomatů je ale stále málo | Protext – PR služby ČTK

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.