Severní Čechny

Dovolená u Máchova jezera

Oblíbený místem letního odpočinku v Čechách jsou Doksy u Máchova jezera na Českolipsku. Toto míst je velkou zásluhou císaře Karla IV, který nechal v roce 1367 v místních lesích vybudovat magické, legendami a mýty opředené místo – Velký rybník, dnešní Máchovo jezero.

,,Mácháč‘‘

Nedaleko od Máchova jezera se tyčí kopec se zříceninou hradu Bezděz, která byla proslavena Karlem Hynkem Máchou a jeho básní Máj.  Na konci léta připomínají břehy zdejšího ,,Mácháče‘‘, jak se mu přezdívá, melancholickou atmosféru severského Baltu.  Letní sezóna je tady však intenzivní, všechny 4 pláže na Máchově jezeře jsou vždy zalidněné. Navíc na té Hlavní na vás dýchne trocha nostalgie a to nejen díky prvnímu tobogánu v Čechách, ale i kvůli stánku s občerstvením a cukrovou vatou, které prostě nepřehlédnete. O zábavu je zde také postaráno. Můžete vyzkoušet šlapadla, windsurfing, plachtění nebo si užít některý z hudebních festivalů a dalších kulturních akcí.

Vzdušné lázně

Ať už zde budete trávit dovolenou nebo se sem zajedete jen podívat, určitě nezapomeňte absolvovat okružní jízdu na parníku. Okružní jízda vede okolo dvou ostrůvků se zastávkami na plážích. Vystupte pak na Starých Splavech. Ty jsou od roku 1850 součást Doks. Staré Splavy jsou kouzelným místem, který si stále drží svůj prvorepublikový lázeňský půvab a stejně jako Doksy jsou přezdívány jako vzdušné lázně.Na letní pobyty se zde sjížděli nejrůznější umělci a významné osobnosti, které po sobě zanechali několik vil s výhledem na jezero.

Ubytování v panenské přírodě

Vzduch je v okolí Máchova jezera opravdu výjimečně čistý. Zřejmě díky rozlehlým lesům s borůvkami a houbami a také díky tomu, že v minulosti patřily Doksy k vojenskému střeženému pásmu. Takže jakýkoliv zásah průmyslu nebyl možný a příroda zůstala panensky čistá i bez smogu.  Při zdejším pobytu tak můžete ve dne pozorovat krásnou přírodu a v noci hvězdy. Ubytování je možné jak v kempu, penzionech nebo hotelích v různých cenových kategoriích.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *